Erzurum'da açıkta satılan bazı kurutulmuş meyveler üzerinde gelişen aflatoksin üretici mikrofungusların araştırılması
Investıgatıon of aflatoxıne producıng mıcrofungı grown on some unpackaged drıed fruıts obtaıned from open markets ın Erzurum
- Tez No: 376238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Erzurum şehir merkezinde Şükrüpaşa, Gürcükapı, Mahallebaşı, Erzincankapı ve Yenişehir semtlerinde açıkta satılan kurutulmuş meyvelerden (İncir, kayısı, erik, dut) 2012 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında periyodik olarak alınan örnekler yöntemine uygun olarak laboratuara taşınmış ve hem meyve yüzeylerinde hem de meyve içi kısımlarda mevcut mikrofunguslar izole edilerek saflaştırılmış ve geleneksel teknikler ile öncelikle cins düzeyinde devamında ise tür düzeyinde teşhisleri gerçekleştirilmiştir. Belirlenen istasyonlardan alınarak laboratuara getirilen kuru meyveler ( İncir, Kayısı, Erik, Dut)'tan izole edilen ve teşhisi yapılan toplam 175 mikrofungus türünün; Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Alternaria, Mucor, Rhizopus, Trichoderma, Cladosporium, Geotrichum, Absidia ve Chaetomium cinslerine ait oldukları belirlenmiştir. Bu cinslere ait birçok türün mikotoksin oluşturduğu bilinmektedir. özellikle bazı Aspergillus türlerinin aflatoksin ürettiği ve bunun en önemli mikotoksin olduğu gerçeğinden hareketle kuru meyve örnekleri, aflatoksin varlığını belirlemek için TLC yöntemiyle kalitatif olarak analiz edildi. Test sonuçlarına göre bazı örneklerde aflatoksin varlığının belirlenmesi bu çeşit gıdaların tüketilmesinde daha dikkatli olunması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, some dried fruits sold by open market in the center of Erzurum city (Şükrüpaşa, Gürcükapı, Mahallebaşı, Erzincankapı and Yenişehir) were collected at september, october, november and december 2012 respectively . In the laboratory of microbiology microfungi were isolated from not only surface but also interior parts of the collected dried fruits. All of the isolated fungy firstly was purificated and stored. After than the microfungi were identified according to conventional methods. The isolated and identified 175 species were blonged to the genera of Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Alternaria, Mucor, Rhizopus, Trichoderma, Cladosporium, Geotrichum, Absidia and Chaetomium. It is known that many species of this genera are produced mycotoxin. Especially some of the Aspergillus species are producer aflatoxines which are the most effective mycotoxins. For this reason we analyzed the aflatoxin content of collected samples by thin layer chromotography (TLC) method and we found that some of the dried samples have aflatoxin. Our results shoved that the consumption of this kind of foods requires more pay attention.