Dalgaboyu ayrımlı x-ışını floresans spektrometresi ile dedeksiyon limitinin tayini
Evaluation of detection limits with wavelength dispersive x- ray fluorescence spectrometry
  1. Tez No: 376247
  2. Yazar: EBRU SENEMTAŞI ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada dalgaboyu ayrımlı X­ışını floresans spektrometresi (WDXRFS) kullanılarak analit kütle konsantrasyonunun dedeksiyon limiti üzerine etkisi araştırılmıştır. En iyi dedeksiyon limiti değerlerini elde etmek için gerekli en uygun analit kütle konsantrasyon değerlerini bulmak amaçlanmıştır. Çalışmada Ti, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Y, Zr, Nb, Mo, Ag, Cd, Sb, Nd, Gd, Er elementleri ve bunların 2'li ve 3'lü karışımları kullanılmıştır. Numuneler, matris soğurma ve şiddetlendirme etkileri önemli olduğundan elementlerin soğurma kıyıları dikkate alınarak seçilmiştir. Matris soğurma ve şiddetlendirme etkilerini gözlemleyebilmek için soğurma kıyıları birbirine yakın olan elementler kullanılmış ve elde edilen sonuçlar tablolar ve gafikler halinde sunulmuştur. Bu sonuçlardan en iyi dedeksiyon limiti değerlerinin 5­25 katıaralığına karşılık gelen analit konsantrasyon değerlerinin en ideal değer olduğu görülmüştür. Çalışmada kullanılan deneysel düzenek ve numune hazırlama işlemleri sunulmuştur. Çalışmada WDXRF spektroskopisinin dedeksiyon limitinin tayininde uygun bir teknik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of analyte mass concentration on thedetermination of detection limits has been investigated by using WDXRF (Wavelength dispersive X­ ray fluorescence) spectrometry. It is aimed to obtain the analyte mass concentration that is necessary to find the best detection limit values. Ti, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Y, Zr, Nb, Mo, Ag, Cd, Sb, Nd, Gd, Er elements and binary and triple combination of these elements have been used. The samples have been selected considering theabsorption edges due to the importance of the effect of matrixabsorption and eenhancement.The elements which have absorption edges that are close to each other have been used observe the matrix absorption and enhancement and the results of this study are given in tables and gaphs. From this results corresponding totheinterval of 5­-25 times the best value of the detection limits of analytical concentration values are found to be the ideal values.In this study, the experimental apparatus and sample preparation procedures used are presented.It is concluded that WDXRF spectrometry is a suitable technique for the determination of detection limits.