Farklı stok yoğunluklarının gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kas dokusu aktin-miyosin mrna seviyesi ve bazı büyüme parametreleri üzerine etkileri
The effects of different stoching density on actin-myosin mrna levels and investigation of some growth parameters in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 376284
  2. Yazar: İBRAHİM GECİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NECDET SİRKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada farklı stok yoğunluklarının (15, 20, 25, 30, ve 35 kg/m3) gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansları ve iskelet kası α-aktin ve miyosin ağır zincir mRNA ekspresyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda en iyi deneme sonu ağırlık kazancı (SA), spesifik büyüme oranı (SBO) ve yem değerlendirme oranı (YDO) S2 stoğunda olduğu, bu bakımdan kanallarda gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği için 20 kg/m3'lük yoğunluğun en ideal yoğunluk olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yapılan analizler sonucunda kanal sistemlerinde farklı stok yoğunluklarında yetiştirilmelerinin balıkların ağırlık kazançları ile iskelet kası proteinleri olan aktin ve ağır zincir miyosin mRNA ekspresyon seviyeleri üzerine etki etmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different stocking density (15, 20, 25, 30, 35 kg/m3) on mRNA levels of actin and myosin heavy chain genes of skeletal muscle and growth performance in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were studied. The highest weight gain, specific growth rate and feed conversion ratio at the end of the trial was found at the 20 kg/m3 stocking density that means this density is suitible for rainbow trout production in chanels. The other results of this study are that no effects of different stocking density on mRNA levels of actin and myosin heavy chain which are proteins of skeletal muscle and growth of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss).