Yumurtacı tavuk rasyonlarına farklı seviyelerde üzüm çekirdeği yağı ve kantaron ekstraktı ilavesinin performans, yumurta kalitesi, yumurta lipid peroksidasyonu, ince bağırsak mikrobiyolojisi ve histolojisi ile bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of grape seed oil and hypericum perforatum l. extract supplementation into diets of laying hens at different levels on performance, egg quality, egg lipid peroxidation, microbiology and histology of small intestine and some blood parameters
  1. Tez No: 376286
  2. Yazar: GÖZDE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yumurtacı tavuk (Lohmann, 40 haftalık) rasyonlarına farklı dozlarda (0, 100, 200 ve 300 ppm) ilave üzüm çekirdeği yağı ve kantaron ekstraktının performans, yumurta kalitesi, yumurta lipid peroksidasyonu (MDA değeri), ince bağırsak mikrobiyolojisi ve histolojisi ile bazı kan parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülen çalışmada biri kontrol ve 6'sı deneme grubu olmak üzere toplam 7 grup (12 tekerrür/grup) oluşturulmuş; her tekerrürde (kafes, alt grup) 4 hayvan bulunacak şekilde toplam 336 adet tavuk gruplara rastgele dağıtılmıştır. Kontrol grubu (K) bazal yem ile; deneme grupları ise bazal yeme 100, 200 ve 300 ppm seviyelerinde üzüm çekirdeği yağı (sırasıyla ÜÇY-1, ÜÇY-2, ÜÇY-3) ve kantaron ekstraktı (sırasıyla KE-1, KE-2, KE-3) ilave edilerek oluşturulan rasyonlarla 12 hafta süreyle beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of inclusion of grape seed oil and Hypericum perforatum L. extract into diets of laying hens (Lohmann, 40-weeks old) at different levels (0, 100, 200 and 300 ppm) on performance, egg quality, egg lipid peroxidation (MDA value), microbiology and histology of small intestine and some blood parameters. The control group (C) was fed with basal diet; and the experimental groups were fed with diets by adding grape seed oil (ÜÇY-1, ÜÇY-2, ÜÇY-3 respectively) and Hypericum perforatum L. extract (KE-1, KE-2, KE-3 respectively) to the basal diet at 100, 200 and 300 ppm levels. Experiment lasted for 12 weeks. The experiment was conducted totally 7 groups (12 replicate/group) as 1 control group, and 6 experimental groups. A total 336 hens were randomly divided into these treatment groups.