Ardahan ilinde arıcılık faaliyetleri ve sorunları
Bekeeping activites and problems in Ardahan
- Tez No: 376287
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DODOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ardahan İlinde arıcılık faaliyetleri, arıcıların sosyo-ekonomik durumları ve sorunlarını belirlemek amacıyla, Ocak-Mayıs 2013 tarihleri arasında, bir anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılan 100 arıcıya ait veriler, çeşitli başlıklar altında arıcılara sorulan 60 sorudan oluşan anketten elde edilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre; arıcılığın Ardahan yöresinde özellikle son yıllarda rağbet gören bir üretim faaliyeti olsa da daha çok aile ekonomisine ek gelir sağlamak amacıyla yapılan bir iş olduğu kanaatine varılmıştır. Ankete katılan 100 kişiden sadece 18'inin asıl mesleğinin arıcılık olduğu, diğer 82 kişinin farklı mesleklerde çalışmakta olduğu tespit edilmiştir. Anket sonucuna göre, yaş ile kovan sayısı arasındaki ilişkinin çok önemli (P˂0.01) olduğu görülürken, arıcıların arıcılığı gezginci, mevsimsel gezginci ve sabit olarak yapması ile yaş faktörü arasındaki ilişki önemsiz (P˃0.05) bulunmuştur. Araştırmada arıcıların temel olarak kışlatma, ana arı sağlama, güvenlik gibi sorunları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This survey was conducted to determine beekeeping activities, socio-economic conditions and problems of beekeepers in Ardahan from January to May 2013. The data from 100 beekeepers who attend to the survey was obtained from the questionnaire consisting of 60 questions asked to beekeepers under various headings. According to evaluation results; even though beekeeping is a production activity especially in recent years in Ardahan region, it is more work to provide additional income to family economy. It was observed that from 100 people attend to the survey, the main occupation 18 of them was beekeeping, and the other 82 people were working in different professions. According the survey results, the relationship between age and the number of hives was significantly important (P˂0.01), the relationship between migration beekeeping, seasonal migration beekeeping, stable beekeeping and the age factor was found insignificant (P˃0.05). It was determined that beekeepers had problems such as wintering, providing queen bee and security.