Isolation and characterization of saponins from astragalus icmadophilus, astragalus hareftae and astragalus lycius species
Astragalus icmadophilus, astragalus hareftae ve astragalus lycius türlerinden saponinlerin izolasyonu ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 376362
  2. Yazar: İBRAHİM KHALİL HORO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ALANKUŞ ÇALIŞKAN, PROF. DR. ERDAL BEDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Astragalus L., yaklaşık 3000 türle Leguminosae familyasındaki en geniş cinstir. Türkiye florasında 224 tanesi endemik olmak üzere toplam 445 türle temsil edilmektedir (Davis, 1970; Aytaç, 2000). Astragalus türlerinin kökleri çok eski yıllardan beri halk arasında terlemeyi önleyici, tonik ve diüretik olarak kullanılagelmektedir. Ayrıca yine şeker hastalığının, nefritin, löseminin ve rahim kanserinin tedavisinde kullanım alanı bulmaktadır (Tang and Eisenbrand, 1992). Anadolu'da, Türkiye'nin Güney-Doğusu'nda Astragalus köklerinin sulu ekstreleri geleneksel olarak lösemiye karşı ve yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Astragalus köklerinin bilinen biyolojik aktif bileşenleri, polisakkaritler ve saponinler olmak üzere iki temel kimyasal bileşik sınıfında toplanmıştır (Tang and Eisenbrand, 1992). Bugüne kadar 400 tane sikloartan yapısında saponin tanımlanmış ve bunların yüzaltmış tanesi Astragalus cinsinden izole edilmiştir (Mamedova and Isaev, 2004). sikloartan yapısındaki saponinlerin en zengin kaynağını oluşturan Astragalus (Leguminosea) cinsine ait türler, bu türlerin ekstreleri ve bunlardan izole edilen bileşikler, bağışıklık uyarıcı, karaciğer koruyucu, antioksidan, antiviral, ateş düşürücü, kardiovasküler, iltihap giderici ve anti kanser etkiler göstermeleri nedeniyle giderek artan bir şekilde ilgi odağı haline gelmiştir (Rios and Waterman, 1997; Verotta El-Sebakhy, 2001). Türkiye Astragalus türlerinden biyolojik olarak aktif bileşiklerin izolasyonuna ilişkin devam eden çalışmalarımız kapsamında Astragalus icmadophilus Hand.-Mazz., Astragalus hareftae(NAB.) SIRJ. ve Astragalus lycius bitkileri çalışılmıştır. Astragalus icmadophilus bitkisinden 6 yeni sikloartan-tipi glikozitle birlikte 8 bilinen sekonder metabolit izole edilmiştir. Astragalus hareftae bitkisinden 5 yeni saponin ile birlikte 15 bilinen saponin izole edilmiştir. Astragalus lycius bitkisinden 8 bilinen sekonder metabolit izole edilmiştir. İzole edilen bu bileşiklerin yapıları 1D- ve 2D- NMR teknikleri ile ESIMS and HRMS analizleri kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Astragalus L. (Leguminosae), one of the largest genera of flowering plants with about 3000 species, is represented in the flora of Turkey by 445 species, of which 224 are endemic (Davis, 1970; Aytaç, 2000). The roots of Astragalus species represent a very old and well-known drug in traditional medicine for its usage as an antiperspirant, tonic and diuretic. It has also been used in the treatment of diabetes mellitus, nephritis, leukemia and uterine cancer (Tang and Eisenbrand, 1992). In the district of Anatolia, located in South Eastern Turkey, an aqueous extract of the roots of Astragalus is traditionally used against leukemia and for its wound-healing properties. Known biologically active constituents of Astragalus roots represent two major classes of chemical compounds, polysaccharides and saponins (Tang and Eisenbrand, 1992). Up to now, about four hundred cycloartane-type saponins were determined and one hundred and sixty of them were isolated from Astragalus genus (Mamedova and Isaev, 2004). The species of Astragalus genus (Leguminosae) which is the richest source of cycloartane type saponins have attracted increasing interest because of their extract's and isolated compound's wide range of biolojical activities such as immunostimulant, hepatoprotective, antioxidant, antiviral, antipyretic, cardiovascular, anti inflammatory and anti cancer (Rios and Waterman, 1997; Verotta El-Sebakhy, 2001). As part of our ongoing research of new bioactive compounds from Turkish Astragalus species, we carried out a study on three Astragalus species, namely Astragalus icmadophilus Hand.-Mazz., Astragalus hareftae (NAB.) SIRJ. and Astragalus lycius. Six new cycloartane-type triterpene glycosides were isolated from Astragalus icmadophilus along with eight secondry metabolites. Five new saponins were isolated from Astragalus hareftae along with fifteen known compounds. Eight secondary metabolites were isolated from Astragalus lycius .Their structures were established by the extensive use of 1D and 2D-NMR experiments along with ESIMS and HRMS analyses.