Garipnâme'deki ad ve sıfatların tematik incelenmesi
Themati̇c exami̇nati̇on of nouns and adjecti̇ves at Gari̇pnâme
- Tez No: 376377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLCAN BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Çalışmamızda Âşık Paşa'nın Garipnâme adlı eserindeki ad ve sıfatlar tematik bakımdan incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Garipnâme'nin tematik incelenmesi eserle ilgili bilgiler vereceği gibi döneminin kültürüne ait ipuçları da sunacaktır. Tezimizde“Giriş”bölümünden sonra“Âşık Paşa ve Garipnâme”hakkında kısa bilgi verilmiş, devamında“Tematik Sözlükler”üzerinde durulmuştur. Sonraki bölümde eserdeki ad ve sıfatların tematik incelenmesi ve tasnifi yer almaktadır. Sonuç bölümünde her bir ana başlık ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Her ana başlık altındaki sözcükler kavramsal incelemenin yanı sıra söz varlığının niteliği, sıklığı gibi açılardan genel bir yorumlamayla ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Türk dili, Eski Anadolu Türkçesi, Âşık Paşa, Garipnâme, tematik inceleme
Özet (Çeviri)
In our study, in Garipnâme work of Aşık Pascha, the nouns and adjectives were examined and classified as thematic aspects. Examined of Garipname as thematic aspects will both present clue of its culture of that era and give information about that work. In our thesis, after the introduction section, it is given brief information about Aşık Pascha and Garipnâme. In progress, the thematic dictionary was emphasized. The next chapter includes the thematic examination and classification of the names and adjectives in Garipnâme. In the conclusion, each part was evaluated separately. The words under each main hood were dealt with a general interpretation in terms of both the conceptual study and the quality and frequency of vocabulary. Key Words : Turkish language, The old Anatolian Turkish, Âşık Paşa, Garipnâme, thematic examination