Türkiye'de yerel basının yapısı ve organizasyonu
Structure and organization of local media in Turkey
- Tez No: 376383
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bazı çevreler yerel gazetelerin en büyük sorununun maddi eksiklikler ve yetersizlikler olduğunu söylemektedir. Bunun yanında, yerel gazetelerin güçlü ve etkili hale gelebilmeleri konusu da yıllardır tartışılmaktadır. Bu tartışmalarda bazı çevreler, yerel gazetelerin kullandığı kaynakların yeterli hale gelmesinin yerel gazetelerin etkisini artıracağını ifade etmektedir. Hâlbuki 1931'den bu yana resmi kurum ve kuruluşların ilanları yerel gazetelerde yayınlattırılarak, yerel gazetelere bir şekilde finansman sağlanmaktadır. Türkiye'de yerel gazetelerin 2013 Yılı Ocak Ayı sonu itibariyle genel durumu, yapısı ve sorunlarını ortaya koymak üzere yapılmış olan bu çalışmanın yapıldığı dönemin, Basın İlan Kurumu'ndan resmi ilan yayınlama hakkı elde etmiş olan gazetelerin birleşmesi dönemine denk gelmesi, çalışmaya daha farklı misyonlar yüklemiştir. Yerel gazetelerin şuan sahip oldukları olanaklar istatistiki bilgi olarak ortaya konulmuş ve nasıl daha verimli ve başarılı olabilecekleri konusunda sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmayla yerel gazeteler hakkında daha detaylı, güncel ve kesin bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Some circles express the biggest problem of local newspapers is issues caused by the monetary deficiency and insufficiency. And also, how local newspapers can be powerful and effective subject has been discussed for many years. In these debates, some circles suggest that bringing sufficient financial resources to the local media can be increase the effectiveness. However, all kind of ads of Turkey's state-owned institutions and organizations has published in local newspapers since 1931, in order to provide financial resources to local newspapers. This thesis is conducted to demonstrate general conditions, structures and problems of the local newspapers. In this thesis, facilities of the local newspapers that they have now were introduced as statistical information and also, were tried to obtain results of how local newspapers can be more productive and successful. Thus, more detailed, current, and accurate information has been demonstrated about local newspapers.