Kamusal alan olarak internet şikâyet siteleri ve internet şikâyet haberciliği: sikayetvar.com örneği
Complaint websites as public sphere and i̇nternet complaint journalism: Example of sikayetvar.com
- Tez No: 376382
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SADULLAH ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çalışma; kamusal alan olarak internet şikâyet siteleri ve internet şikâyet haberciliğini konu almaktadır. Bu konu, sikayetvar.com örneğinde incelenmiştir. Çalışmanın amacı kapsamında bireylerin bahsedilen internet sitesine gönderdikleri şikâyetlerin sayısı, şikâyetlerin konulara göre dağılımı; çözümlenen şikâyet sitesinde ve medyaların internet sitelerinde yayımlanan şikâyet kaynaklı haberlerin sayısı, bu haberlerin aylara göre dağılımı, kaynağı, seçim kriterleri, haberlerde izlenen tutum ve verdiği mesajlar incelendi. Bu çalışma; herhangi bir konuda sorun yaşayan bireylerin bir araya geldiği, sorunların aktarıldığı, çözüm arandığı, yetkililerin harekete geçirildiği kamusal alan/mekân olarak şikâyet sitesini, harekete geçirimin sadece şikâyetlerin internette yayımlanmasıyla sınırlı kalmayıp söz konusu şikâyet sitesince habere dönüştürülmesini, kanaat önderi olarak şikâyet gönderen bireylerin yurttaş gazeteci rolünü üstlenmesini ve şikâyet haberciliği olgusunu, şikâyet haberlerinin üretim, dağıtım ve sunum süreçlerini son olarak da bu haberlerin medyayla paylaşılmasını ve haberlerin medyadaki sunumunu incelemesi açısından önemlidir. Araştırmanın veri toplama, araştırma ve analiz yöntemi içerik analizidir. Keşfedici ve betimleyici olan bu çalışmada öncelikle incelenen şikâyet sitesinden 1 Temmuz 2012- 1 Temmuz 2013 tarihleri arasını kapsayan şikâyet sayısı ve konuları hakkında veriler alındı; daha sonra aynı tarih aralığındaki şikâyetler sonrası oluşturulan, bahsedilen şikâyet sitesinde hazırlanan ve yayımlanan 632 haber ve medyaların haber sitelerinde yayımlanan 632 haberle ilişkili 351 şikâyet kaynaklı haber olmak üzere toplamda 983 haber incelendi. 983 kodlama formu çıkarılarak içerikler kodlandı ve SPSS programı kullanılarak frekans, konu ve tutum analizi yapıldı. Elde edile verlerle araştırma sorularına cevap verildi ve sonuçlar tartışıldı. Bunun yanında ikinci bir araştırma yöntemi olarak şikâyet haberciliğinin detaylarının, şikâyet haberlerin üretim, dağıtım ve sunum süreçlerinin öğrenilmesi için işin uzmanları olan çözümlenen şikâyet sitesinin iki editörüyle derinlemesine mülakat yapıldı. Tüketiciyi bir kategori olarak kabul edersek tüketici, seçmen ve bir birey olarak sesini duyurmakta ve görünürlülüğü sağlamaktadır. İnternet, şikâyet siteleri ve şikâyet haberciliğiyle kamusal alanın, gazeteciliğin ve postmodern gazeteciliğin tezahürlerinden biri olan yurttaş gazeteciliğinin sınırları genişlemiştir ve tüketiciler adeta yurttaş gazetecisi rolüne bürünmüştür. Sonuç olarak kamusal alanın, gazeteciliğin ve yurttaş gazeteciliğinin sınırlarının genişlediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca tüketici yurttaş gazeteci rolünü üstlenerek kamunun büyük kesiminin bilemeyeceği şeyler tekil bireyler tarafından önce medya gündemine daha sonra da kamu gündemine taşınmıştır. Bu konu daha önce çalışılmadığından dolayı bu çalışma gazetecilik alanına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on complaint websites as public sphere and complaint journalism sikayetvar.com has been studied as the sample website. The number of complaints sent to the website by individuals, distribution of these complaints by their topics, the number of complaint-sourced news published on this website and other media websites, monthly distribution, sources of news, choosing criteria, attitudes maintained in news and messages given in news have been studied. This study is important as it examines the complaint website as a public sphere/space where individuals having problems on any subject come together, cite their problems, look for solutions, and push the authorities to take action. It is also significant as it points out that this push is not limited to publishing complaints on internet, but the website turns these complaints into news articles and that individuals sending complaints play the role of citizen journalist as opinion leaders and as it focuses on the phenomenon of complaint journalism and on production, distribution and presentation processes of news, and on sharing the news with media. Content analysis has been used as data collection, research and analysis method in the study. In this exploratory and descriptive study, data on the number and topics of complaints sent to the website between 1 July and 1 July 2013 have been collected; and 983 news articles have been reviewed in total. 632 of these articles were prepared and published on the complaint website and other news-sourced 351 articles were published by media websites in line with those 632 news articles. 983 coding forms have been created and frequency, topics and attitudes have been analyzed by using SPSS programme. Collected data have been used to answer research questions. In-depth interviews with two editors of the website have been carried out in order to learn details of complaint journalism, and of production, distribution and presentation processes of news on complaints. Assuming them as a category, the consumers make themselves heard and ensure visibility as an individual and elector. Boundaries of citizen journalism which is one of the appearances of public sphere, journalism and post-modern journalism have been expanded by internet, complaint websites and complaint journalism, and consumers have started to play the role of a citizen journalist. Consequently, the boundaries of public sphere, journalism and citizen journalism have also expanded. Moreover, as the consumer takes the role of a citizen journalist, many issues which may be ignored by large part of the public are brought by individuals on the media's agenda firstly, and then on the public's agenda. Since this is the first study on the subject, it aims to contribute to journalism studies.