İdari yargıda hukuka uygunluk ve yerindelik denetiminin sınırı
Boundaries of review of legality and review of opportunity in Administration Law
  1. Tez No: 376387
  2. Yazar: AYSEMA PELİN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İdarenin yargısal denetlenmesi; idarenin tüm eylem ve işlemleriyle hukuka uygunluk denetimine tabi olmasını ifade eder. Hukuk devletinin haiz olduğu özelliklerin ve vatandaşların kamu kudreti ile donatılmış idare karşısındaki varlığının yegane koruması idarenin yargısal denetimidir. Yargının idare üzerindeki denetiminin hukuka uygunluk ile sınırlı olması; idarenin yerine geçer nitelikte, takdir yetkisini ortadan kaldıracak şekilde karar almasını yasaklar. Ancak bu ifadeler yargının hukuka uygunluk denetiminin sınırını tespit etmekte yeterli değildir. Çünkü yargısal denetim ile idari mahkemeler, idarenin eylem ve işlemlerinin hukuka uygunluğunu denetlerken mevzuat hükümlerini yorumlama ve hukuki tavsif yönünden olduğu kadar, hukukun genel ilkelerine ve anayasal ilkelere uygunluk yönünden de inceleyerek, hak ve nesafet ilkelerine uygunluğu temin etmeyi amaçlar; bu da oldukça kapsamlı ve derinlikli bir süreci ifade eder. Bu çalışma kapsamında, idarenin faaliyetlerinde hukuka uygunluk denetiminin kapsamının ne olduğu ve hangi hallerde yargının,“yerindelik yasağının”sınırını aştığı ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
True meaning of judicial review of administration is that administrative body is subject to legality review by its all actions and acts. The sole protection of characteristics of a constitutional state and the existence of individual citizens before the administrative body which is reinforced by public power is judicial review. Judicial review over administration is so limited by the lawfulness that judiciary cannot take decisions by suppressing the discretion as if it supersedes administrative body. Nevertheless, these statements are not satisfactory for identifying the limitations of judicial review of the lawfulness. Because, in case of judicial review, while reviewing the lawfulness, administrative courts intend providing compliance with the principles of justice and rightness by investigating actions and acts of administrative body in terms of general principles of the law and the constitution as well as in terms of interpretation of regulatory provisions and legal descriptions. This corresponds to a comprehensive and deep process.