Çavuşesku Döneminde Romen kamuoyunun gazeteler yoluyla inşası
Building Romanian public opinion through newspapers in Cauşescu Period
  1. Tez No: 376390
  2. Yazar: ÖNDER IBRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA İLKAY İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Çavuşesku dönemi ve sonrasında tamamen farklı özellikte olan Romanya Basını iki ayrı bölümde ele alınıp sunulmuştur. Klasik niteliksel inceleme olarak tasarlanan bu tezde öncelikle, Çavuşesku döneminin baskıcı yönetim şeklinin propaganda aracı olarak, döneminin yazılı basını ve özellikleri, komünist basının kuralları ikincil kaynaklara dayanarak analiz edilmiştir. Daha sonra Çavuşesku sonrası Romanya'da basının değişimi ve dönüşümü üzerinde durulmuştur. Çalışmanın amacı basının tek sesli, sansürlü ve baskı altında kalan basından çok sesli, özgür, liberal ve çok görüşlü basına evrilmesini incelemek ve yeni bir toplumsal kimliğin halkla ilişkiler yoluyla inşasını saptamaktır. Çalışmanın önemi yakın tarihte gerçekleşmiş önemli bir tarihsel süreci ele alarak kamuoyunun inşasını var olan bilgi birikimini ekleme çabasından gelmektedir. Tezin yöntemi konu hakkında yapılmış ikincil kaynakları incelemelerin yanı sıra özgün olarak Romen gazeteleri taranmıştır. Bu kaynaklara ulaşabilmek Bükreş'teki Romen Milli Kütüphanesi ve Türkiye'deki Milli Kütüphane ve Üniversite Kütüphanelerinde bulunan basılı kaynaklar, gazete arşivleri, veri tabanlarındaki on-line makale ve tezlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Romanian Press which had very different features during and after Ceausescu period are presented in two different sections in this paper. In this thesis, which is designed as a classical qualitative survey, the printed press as a means for propaganda for the oppressive government of Ceausescu period and the rules of the Communist press are analyzed by depending on secondary sources. Thereafter, the transformation and change of the Romanian press after Ceausescu period are reviewed. The objective of the study is the evolution of the press from a univocal, censured and oppressed institution to a pluralistic, free, liberal and press lodging divergent opinions and to observe the construction of the new social identity through public relations means. The importance of the study is an effort to include the accumulation of knowledge by considering the historical process which has occurred in Romania in the recent history. In addition to the survey of the secondary information sources, the Romanian newspapers are also scanned during preparation of this paper. The Romanian National Library in Bucharest and the printed sources which are available in University Libraries, newspaper archives, on-line article and thesis in databases are utilized during preparation of this paper.