Herta Müller'in 'Yürekteki Hayvan', 'Tilki Daha O Zaman Avcıydı' ve 'Tek Bacaklı Yolcu' romanlarında sosyo – politik panorama
Sociopolitical panorama in the novels 'The Land of Green Plums', 'Even Back Then, the Fox Was the Hunter' and 'Traveling on One Leg' of Herta Müller
  1. Tez No: 501965
  2. Yazar: DAVUT DAĞABAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR NALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmada Herta Müller'in Tilki Daha O Zaman Avcıydı, Yürekteki Hayvan ve Tek Bacaklı Yolcu adlı romanları sosyopolitik bağlamda incelenmektedir. Yazarın, Çavuşesku baskısını, otoritesini, diktatörlüğünü en çok kaleme aldığı bu üç romanda sosyopolitik bakış açısıyla bir ulusun ya da toprağın sosyal, toplumsal ve politik yani siyasi unsurlarının araştırılması amaçlanmaktadır. Sosyopolitik unsurlar, sosyal ve politik unsurların harmanlanması olduğundan, aile, akrabalık ilişkileri gibi sosyal olarak nitelendirebileceğimiz tüm veriler ve Çavuşesku rejimi, diktatörlük, Securitate gizli örgütü, parti, muhbirlik kurumu, ajanlık gibi politik olarak değerlendirilebilecek tüm unsurlar, tezimizde bölüm bölüm tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Herta Müller's The Fox Was Ever The Hunter, Heart Beast and Travelling on the Leg are examined in sociopolitical context. It is aimed to study the social, communal and political elements of a nation or a land from the sociopolitical point of view in these three novels in which the author weaved the Ceausescu pressure, authoritarianism and dictatorship most. As sociopolitical elements are blended with social and political elements, all data which can be described as social such as family and kinship relations, and all elements which can be classified as political such as Ceausescu regime, dictatorship, Securitate secret organization, party, informant institution and agency are discussed chapter by chapter in this thesis.