Türkiye'de mobbingle ilgili düzenlemeler ve bir kamu üniversite hastanesinde taşeron çalışanlara yönelik mobbing araştırması
Mobbing in public administration: Study about subcontractor employees at a university hospital
  1. Tez No: 376395
  2. Yazar: GÜLTEN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mobbing bir ya da bir kaç kişinin bir başka kişi/kişileri rahatsızlık verecek derecede ve sıklıkta, bilinçli bir şekilde psikolojik olarak taciz etmesidir. Psikolojik taciz; uğrayan kişilerde psikolojik sekellere yol açabilen, istifalara hatta intihara kadar varan sonuçlar doğurmaktadır. Huzurlu bir çalışma ortamı, çalışanların günlük yaşamlarındaki ve işyerlerindeki moral değerlerini olumlu yönde etkilemektedir. Ancak, yöneticileri ya da iş arkadaşları tarafından mobbinge maruz kalmış çalışanlarda moral değerler belli bir sürede yıkıma uğramaktadır. Bu çalışmanın amacı; son 10 yılda sağlık hizmetlerinin içinde sayıları gittikçe artan, hizmet sunan kişiler olarak yer alan taşeron çalışanlarının psikolojik taciz konusunda ne kadar bilgiye sahip oldukları ve psikolojik tacize maruz kalma düzeylerini tespit etmektir. Araştırmanın ilk bölümünde; mobbingin tanımı, türleri ve taşeron çalışmanın kamuda yaygınlaşmasından bahsedilmektedir. İkinci bölümde mobbing olgusunun Amerika, Avrupa ve Türkiye'de hangi aşamalardan geçtiği ele alınmıştır. Daha sonra Türkiye'deki yasalarda mobbingin hukuki açıdan değerlendirilmesi ve Bir Üniversite Hastanesinde Taşeron Çalışanlara Yönelik Anket Uygulaması ve Anketin Değerlendirilmesi yer almaktadır. Sonuç bölümünde anket sonucuna yönelik önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Mobbing, psikolojik taciz, yıldırma, taşeron çalışan, alt işveren
Özet (Çeviri)
Mobbing is the psychological harassment of a person or a group of people, done by another person or group in a degree and frequency that causes discomfort. Psychological harassment can cause psychological scarring, resignations and even suicides in people who have endured it. A peaceful working environment affects the employees' morale in daily life and workplace in a positive manner. But, the morale of the employees who have been subjected to mobbing by managers or colleagues detoriorate after a while.The purpose of this study is to identify the levels of psychological harassment subcontractor employees, who are working in the health service industry in increasing rates for the last 10 years, have endured and how much knowledge they have about psychological harassment.In the first section of the study, the definition of mobbing, types of mobbing and subcontractor employment becoming more widespread in public administration is discussed. In the second section, the steps that the concept of mobbing has gone through in USA, Europe and Turkey have been handled. After that, the legal assesment of mobbing in the laws of Turkey and a survey regarding subcontractor employees at a university hospital and the assesment of the survey have been discussed. In the conclusion part, suggestions have been written with regards to the results of the survey. Key Words : Mobbing psychological harassment, daunting, subcontractor employees, subcontractor