Pers ve Greklerde ordu
Army i̇n the Persians and Greeks
- Tez No: 376396
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Antik Dünya'nın en etkileyici kavimlerinden olan Grek ve Pers kavimleri, zamanlarının süper güçleri sayılabilecek düzeydeydiler. Bu özelliklerini ise savaşçılık özelliklerinden almaktaydılar. İki kavim de hayatlarının her aşamasına bu olguyu işleyerek, savaşçı bir kültür meydana getirmişlerdir. Bu özellikleri ise onları hem tarihte, hem günümüzde, haklarında en fazla konuşulan ve tartışılan kavimler arasına sokmuştur. Medeniyetlerini kurdukları bölgelerin farklı yapılara sahip oluşu, bu kavimlerin siyasi ve kültürel alanda olduğu kadar savaşçılık alanında da farklı özelliklere sahip olmalarına neden olmuştur. Grekler uzmanlıklarını, ağır ama sağlam bir falanks düzeninde ortaya koyarken, Persler ise atik birlikler olan süvari, hafif piyade birlikleriyle ortaya koymuşlardır. O zamanki Dünya'nın durmadan değişen, hareketli ortamında, bu iki savaşçı ve güçlü kavmin karşı karşıya gelmesine neden olmuştur. Aralarında meydana gelen savaşlar, iki kavmin birbirlerine karşı olan askeri zayıflık ve üstünlüklerini ortaya koymuştur. Bu durumun sonuçları ise iki kavmin de birbirini askeri olarak etkilemesine neden olmuştur. Grekler, Pers süvarisinin üstünlüğünü ve diğer hafif birliklerin savaş alanındaki yararlarını görerek, ordularında bu birlikleri oluşturmaya başlamışlardır. Persler ise Grek hoplitlerini kiralayarak, ordularında paralı asker birlikleri bulundurmaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
Two of the greatest civilizations of the ancient times, Greek and Persian societies were the superpowers of their periods. They gained this title thanks to their warrior features. Both tribes generated a warrior culture by integrating the Notion of fight into every section of their lives. This feature of them included them among the civilizations that are most frequently mentioned and discussed both in the past and at present. The fact that the places where they set up their civilizations had distinct physical features caused these people to have different features in terms of their being warriors, as well as political and cultural areas. While the Greeks concentrated their profession on the heavy but strong phalanx system, Persians concentrated on swift cavalry and light infantry troops. The fast changing conditions of the ancient World put these two warrior civilization face to face. The wars that took place between them portrayed their strengths and weaknesses against one another. As a result, both civilizations were affected from each other in terms of military issues. Greeks realized the superiorty of light cavalry and contributions that infantry troops provided in the battle field and started forming similar troops in their armies. Persians, on the other hand, started recruiting Greek hoplites and forming mercenary troops in theirs.