Türk ceza muhakemesinde bilişim sistemlerinde arama, kopyalama ve elkoyma
La perquisition numérique en procédure pénale Turque
  1. Tez No: 589734
  2. Yazar: OĞUZHAN EMRE PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EYLEM AKSOY RETORNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, Türk ceza muhakemesi hukukunda bilişim sistemlerinde arama, kopyalama ve elkoyma tedbirleridir. Bu koruma tedbirleri hukukumuzda“bilgisayarlarda, bilgisayar programları ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma”başlığıyla Ceza Muhakemesi Kanununda ve“depolanmış bilgisayar verilerinin aranması ve bunlara elkonulması”başlığıyla 22 Nisan 2014 tarihli uygun bulma kanunu ile iç hukukumuzun bir parçası haline getirdiğimiz Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesi'nde (Budapeşte Sözleşmesi – Avrupa Konseyi Sanal Ortamda İşlenen Suçlar Sözleşmesi) düzenlenmiştir. Bu çalışmanın amacı başta Yargıtay kararları olmak üzere uygulama, öğretideki görüşler ve karşılaştırmalı hukuk ışığında ilgili tedbirlerin incelenmesidir. İlk bölümde öncelikle bilişim, bilişim sistemi, bilgisayar programı, bilgisayar kütüğü, veri ve elektronik kavramları açıklanmış ve karşılaştırmalı hukukta bilişim sistemlerinde arama, kopyalama ve elkoyma tedbirlerine değinilmiştir. İkinci bölümde Türk hukukunda bilişim sistemlerinde arama, kopyalama ve elkoyma tedbirleri incelenmiştir. Sonuç kısmında ise, yürürlükte bulunan kanun maddesi ve bu maddenin uygulaması ile ilgili eleştirilere yer verilmiştir. Ayrıca, eleştirilerimiz doğrultusunda kanun maddesi yeniden yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is searching, copying and seizing information systems in Turkish criminal procedure law. These measures of protection are regulated in our law in the Criminal Procedure Code under the title of“Searching, copying and seizing computers, computer programs and files”and in the Council of Europe's Convention on Cybercrimes (Budapest Convention - the Council of Europe Convention on Cybercrimes) which we have ratified on 22 April 2014, under the title of“Search and seizure of stored computer data”. This study aims to examine the related measures in the light of comparative law, practice, opinions in the doctrine and especially the decisions of the Court of Cassation. In the first chapter, the concepts of informatics, information system, computer program, computer file, data and electronic evidence have been explained and searching, copying and seizing information systems in comparative law are mentioned. In the second chapter, search searching, copying and seizing information systems in Turkish law are examined. In the conclusion part, the article of the law in force and the criticisms about its application are given. In addition, the article of the law has been rewritten in line with our criticisms.