Bir idari usul ilkesi olarak bilgi edinme hakkının Türkiye uygulaması
As a principle of administrative procedure; the right to know and Turkey practice
- Tez No: 376410
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Temelini düşünce özgürlüğünden alan bilgi edinme hakkı; çağdaş, demokratik hukuk devletlerinde bireyin en önemli güvencelerinden biri haline gelmiştir. Gerek uluslararası gerek ulusal düzeyde dünya genelinde pek çok ülkede çeşitli düzenlemelere konu edilen bilgi edinme hakkı, gelişen ve değişen yönetimlerin ulaşmak istediği en önemli hedeflerden biridir. Türkiye' de bilgi edinme hakkı ancak 1990' lı yıllardan sonra gelişmeye başlamış ve hukuki düzenlemelere konu olmuştur. 2005 yılında yürürlüğe giren Bilgi Edinme Hakkı Kanunu nihayet 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği ile taçlandırılmış ve bilgi edinme hakkı anayasal güvenceye bağlanmıştır. Ne var ki iyi idare anlayışının etkin kılınması ve şeffaf yönetimin sağlanabilmesi için yapılan yasal ve anayasal düzenlemeler ancak idarecilerin ve halkın bu konuda daha çok bilinçlendirilmesi ve idarenin gizlilik kültüründen sıyrılma konusunda gerçekten niyetli olması ile etkili olabilecektir. Uygulamada yaşanan aksaklıklar da ancak bu surette giderilebilir ve bilgi edinme hakkı demokratik, çağdaş, insan haklarına saygılı, sosyal hukuk devletlerinin teminatı haline gelebilir. Anahtar Sözcükler 1.İdari Usul 2.Bilgi Edinme 3.Bilgi Edinme Hakkı 4.Şeffaf Yönetim 5.İnsan Hakları
Özet (Çeviri)
Freedom of Information, gets its basics from the freedom of thought, has been one of the most significiant guarantee for individuals in modern and democratic states. Throughout the world, in many countries, the Right to Know has been the subject to various constitutional and legal regulations and has become one of the most important goals which governments want to achieve. In Turkey, the Freedom of Information started to develop and become the subject of legal regulations after 1990s. The Freedom of Information Act, which came into force in 2005, has been supported by other legal regulations and finally it gained the constitutional protection in 2010. However, the legal and constitutional arrangements, aim to ensure effective administration and transparent management, can be effective with more conscious public and the sincere intentions of administrative bodies to leave the culture of secrecy their behind. By this way, the deficiencies in practice can be fixed and the Right to Know can be the guarantee of modern, democratic and social state of law and human rights. KeyWords 1.Administrative Procedure 2.The Right to Know 3.Freedom of Information Act 4.Transparent Governance 5.Human Rights