Kentleşmenin çocuk suçluluğu üzerine etkileri Cem Garipoğlu örneği
The influence of urbanization on juvenile delinquency Cem Garipoğlu sample
  1. Tez No: 376409
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Kentleşmenin yoğun olduğu alanlarda görülen sorunların başında artan suç oranları gelmektedir. Artan suç oranlarıyla mücadelede kentlerde karar alıcılar, suçluluğun değişen yapısı karşısında proaktif mücadele yöntemleri almak zorunda kalmışlardır. Ancak tüm alınan tedbirlere karşın; çocuklar suçlardan en çok etkilenen kesimlerin başında gelmektedirler. Eskiden olduğu gibi salt gecekonduda yaşayan, alt sosyo-ekonomik sınıfa mensup ailelerin çocukları suça karışmamakta; zengin, belli bir sosyo ekonomik düzeye sahip ailelerin çocukları da suça karışabilmektedir. Eskiden medyada sıklıkla rastlanılan tinerci çocuk vahşeti ya da baklava çalıp yıllarca ceza alan çocuk imajı yerini, annesini öldüren çocuklara, testereyle kız arkadaşını öldürenlere, politik nedenlerle adam öldürmeye, okul katliamlarına kadar uzanan geniş bir yelpazeye bırakmıştır. Suçlar nitelik ve nicelik değiştirmiş ve çocuklar işlenen suçların mağduru olabildikleri kadar; faili de olabilir hale gelmişler ve birbirlerine karşı da değişik türden suçları işler duruma gelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Precedense of Problems, which comes ahead in the urbanization areas, is the growing crime rates. Politicans have seen themselves to be obliged for struggleing with the new perspective of changing crime construction. Although being taken all off the precautions; children comes the prior who are being influenced from the crime. Like the previous times, not only the children whose family poor and lives in slum areas commits crimes but also children whose family rich and has a strenght socio-economic construction, commits crimes. A long time ago news that place in media about the huffing child savagery or stealing the sweet and take punishment which is observed and coincided frequently; altered dramitically to the children from who killed her mother, killed her girl friend with saw and killed a man for political reason, to the scholl massacres. Crimes have changed its character and children became as the victim of the crimes and they have also became criminal and in addition to that they have also committed crime to the each other which are different sort of crimes.