Eski Mezopotamya Kavimlerinin Hukukunda kadının toplumsal statüsü: Sümer, Akad, Babil ve Asur
Social status of women in the Ancient Mesopotamia Law: Sumerian, Akadian, Babylon and Assyria
  1. Tez No: 376420
  2. Yazar: NAZAN SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. L. GÜRKAN GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanoğlunun, belirlemiş olduğu kuralları zamanla yazıya aktarmasıyla oluşan hukuk, toplumları birçok boyutuyla tanıma imkanı sunmaktadır. Toplumun diğer yarısını teşkil eden kadının tanınması da yine hukuki uygulamalara dair metinler yoluyla gerçekleşmektedir. Dicle ile Fırat nehirleri arasındaki coğrafyayı ifade eden Mezopotamya, yazılı hukukun bilinen ilk örneklerini sunarak, Mezopotamya kadınının toplumsal statüsünü belirlememize olanak sağlamaktadır. Çünkü Mezopotamya kavimleri tarafından oluşturulan kanun metinleri, kadının toplumsal statüsüne ışık tutan önemli bilgiler içermektedir.Mezopotamya kavimlerine ait hukuki uygulamalara dair belgeleri inceleyerek, kadının toplumsal statüsünü belirlemek, bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere ele aldığımız çalışma, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, hukuk kavramının gelişimi ve Mezopotamya kanunları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Sumerlilere; ikinci bölümde ise Sami kavimlere ait hukuki belgeler ve kanun metinlerinde yer alan, kadına dair maddeler incelenmiş ve Mezopotamya kadınının toplumsal statüsüne işaret eden konular, detaylı bir biçimde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Law that formed by written rules which determined by people, provides opportunity to know many aspects of societies. Recognition of women, which constitute the other half of society, occurs through legal texts. Mesopotamia region, which is between the Tigris and Euphrates rivers, provides the first known example of written law. Thanks to this social status of Mesopotamian women can be determined. Legislation texts, which was constituted by Mesopotamia tribes, have vital informations about social status of Mesopotamian women.The aim of this research determined social status of Mesopotamian women by examining legal practice documents.of Mesopotamia tribes. This study consists of two main parts and indroduction. In the ıntroduction, give information about the development of the law's concept and the laws of Mesopotamia. In the first chapter was examined Sumerian law documents and the legal provisions regarding women. In the second chapter, was adressed law documents of Sami tribes, the legal articles about women and issues about social status of Mesopotamian women.