Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluk davasında taraflar
The members of the board of directors of the joint stock company the liability of the parties in the case
  1. Tez No: 488523
  2. Yazar: ALİ BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN YEŞİLOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Anonim şirketlerde zorunlu organ“yönetim kurulu”, şirketi temsil ve yönetme yetkisine sahiptir. Genel kurul tarafından seçilen yönetim kurulu, şirket veya alacaklıları zarara uğratırsa verdiği zarardan şahsi malvarlığı ile sorumludur. Bu sorumluluk hükümleri TTK 549. madde ile TTK 557. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Ülkemizde anonim şirketlerin genel olarak kurumsal bir yapıdan uzak ve aile şirketi niteliğinde olmaları sebebiyle pay sahipleri, aynı zamanda yönetim kurulu üyeleri olmaktadırlar. Bu durumun iki önemli sakıncası vardır: Birincisi yönetimin, işletme bilgisinden uzak kişilerin elinde kalmasıdır. İkincisi ise bazı hallerde şirket menfaati ile pay sahibinin menfaatinin çatışmasıdır. Anılan nedenlerle yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu konusu, Türk Ticaret Hukuku açısından önemlidir. Bu önemli konuyu işleyen birçok eser mevcuttur. Ancak bu eserler, maddi hukuk/ticaret hukuku penceresinden konuyu ele almışlardır. Bu çalışma ise esas itibariyle ticaret hukuku alanına ait olan dava sebebini, bu kez son derece özel bir diğer yönü olan taraflar açısından sunmaya çalışmaktadır. Sorumluluk davasında yetkili mahkemeyi düzenleyen TTK' nın 561. maddesiyle HMK' nın 14. maddesinin çelişkili olması, yargılamanın basit usulde yönetilecek olması ve ispat yükü gibi usul hukukuyla ilgili birçok irdelenecek mevzu olmasına rağmen, konunun bir tez kapsamasında incelenmesi nedeniyle tezin içeriği, davanın tarafları ile sınırlandırılmıştır. Çalışmamızın“giriş”kısmında, sorumluluk davasının sebebi ve konusuna temas edilmiştir. Bunun amacı,“bölüm”içerisinde geçen teknik kavramları hatırlamada okuyucuya olabildiğince yardım etmektir. Bölümler, kendi aralarında üçe ayrılmıştır. Birinci bölümde“davacı”başlığı altında, TTK 555. madde kapsamında iflas haricinde, ardından TTK 556. madde kapsamında iflas halinde davayı kimin açacağı ve açılan davadaki durumları incelenmiştir. İkinci bölümde ise“davalı”başlığı altında“yönetim kurulu”kavramının tanımı ve kapsamı yapılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise müteselsil sorumluluğun bir çeşidi olan ve ilk defa TTK 557. maddeyle benimsenen“farklılaştırılmış teselsül”kavramı irdelenmiştir. Bu 2bölümde öncelikle müteselsil sorumluluk ile farklılaştırılmış teselsül kavramının farkı ortaya konulmaya çalışılmış, ardından farklılaştırılmış teselsül kapsamında davalıların dava arkadaşlığı çeşitlerinden hangisinin kapsamına girdiği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The body that is mandatory organ in stock companies has the authority to manage and represent the company. If the board elected by the General Assembly causes a loss for the company or creditors, it is responsible for recoupment using its personal assets. These responsibility provisions are arranged between the article 549 and the article 557 of The Turkish Commercial Law( TCL). Due to the fact that, in our country, in general, joint stock companies are away from institutional structure and being family-owned company, the shareholders have become a board member, as well. This situation has two significant drawbacks: The first is that the management is under the control of people who are away from business knowledge. The second is the conflict of the company interest and the share holder interest in some cases. For the reasons mentioned, the issue of responsibility of the board members is important in terms of the Turkish Commercial Law. There are many works on this crucial issue. However, these works have dealt with the issue from the point of the substantative law/commercial law, this study tries to present the reason of the case mainly belongs to the field of commercial law, but this time, being handled from very special aspect for parties. Even though the article 561 of the TCL that regulates the component court for the liability case conflicts with the article 14 of the Code of Civil Procedure, the judgment's to be managed in a simple entry and having many subjects matters about the law of procedure as burden proof, the content of the thesis is restricted with the parties of the case own to be searched within a thesis scope. In the“introduction”part of our work, the reason and the subject of the liability case have been mentioned. The aim of this is to help readers as much as possible to recall the technical concepts within the chapters. In the first chapter, except for the bankruptcy within the scope of the article 556 of the TCL and in case of the bankruptcy within the 556 article of TCL, who will open the case and the situation in the cases have been searched under the title of“plaintiff”. In the second chapter, the definition and the enclosure of the concept of the board are tried to be made under the title of“defendant”. In the last chapter,“the differentiated continuity”which is a kind of the joint liability and for the first time adopted with the article 557 has been discussed. In this chapter, firstly, it is tried to be explained the difference between joint liability and differentiated continuity, then, it has been tried to be found to which kind of joinder of parties belong within the scope of differentiated continuity.