Ayn Rand'ın siyaset felsefesinde etik egoizmin rolü
The role of ethical egoism of Ayn Rand's political philosophy
- Tez No: 376421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada çağdaş Amerikan felsefesinin önemli bir filozofu ve objektivist felsefenin kurucusu olan Ayn Rand'ın siyaset felsefesi, onun etik egoizminden yola çıkılarak ele alındı. Rand'a göre herhangi bir siyasal sistem hakkında iyi veya kötü şeklinde bir değerlendirmede bulunabilmek için önce onun dayandığı ahlaki sistemin tespit edilmesi gerekir. Rand ahlaki sistemleri ikiye ayırır. Birisi Aristoteles hariç Platon'dan günümüze kadar benimsenen etik altruizm iken diğeri de Rand'ın kendisinin kurduğu etik egoizmdir. Altruizm fedakârlık üzerine kurulu iken egoizm değer alışverişi üzerine kuruludur. Rand ahlaki sistemlere bağlı olarak siyasi sistemleri de ikiye ayırır. Birisi altruizme bağlı olan kolektivizm iken diğeri de egoizme bağlı olan kapitalizmdir. Hem etik hem de siyaset felsefesi insanın nasıl mutlu olabileceği sorusuna yanıt arar. Rand'a göre insan ancak aklını tam ve aktif olarak kullanabildiği ölçüde mutlu olabilir. Bu sebeple insanların yüzyıllardır aradığı mutluluğu etik açıdan egoizmi ve siyasi açıdan onun bir uzantısı olan kapitalizmi benimsediklerinde bulacağını iddia eder.
Özet (Çeviri)
In this study, the political philosophy of Ayn Rand, an important philosopher of American philosophy and the founder of objectivist philosophy has been examined by using his ethical egoism. According to Rand, in order to have a good or bad evaluation of any political system, we first have to find the moral system that it is based on. Rand divides moral systems into two. The first is ethical altruism which has been accepted since Plato to the present except for Aristotle whereas the other is ethical egoism that Rand himself has founded. While altruism is set upon sacrifice, egoism is set upon the exchange of values. Rand also divides political systems into two related to moral systems. One is collectivism related to altruism and the other is capitalism related to egoism. Both ethical and political philosophy search the answer question of how man can be happy. According to Rand, a person can be happy only if he can use his mind fully and can achieve the happiness that they have been searching for years if they accept egoism in terms of ethics and if they accept capitalism politically.