İş sözleşmesinin devri
Transfer of labour contract
- Tez No: 376425
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışma hayatında ekonomik ve ticari sebeplerle, işverenler arasında iş sözleşmesinin devri suretiyle işçilerin işyeri değişikliği özellikle holding veya şirketler topluluğuna dahil şirketler arasında gerçekleşen bir durumdur. İş sözleşmesinin devri ile devreden işveren iş ilişkisinden ayrılmakta, devralan işveren taraf sıfatı ile birlikte tüm hak borçların sahibi olmaktadır. İş ilişkisinin varlığının korunması ve özellikle kıdeme bağlı işçilik haklarının korunması açısından iş sözleşmesinin devrinin yasal olarak düzenlenmesi bir ihtiyaç teşkil etmekteydi. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun yürürlük tarihinden önceki dönemde sözleşmenin devrine ve iş sözleşmesinin devrine ilişkin özel bir düzenleme bulunmamakla birlikte; iş sözleşmesinin devri sözleşme özgürlüğü ve 818 sayılı Borçlar Kanunu m.320/2 dayanak noktası yapılarak açıklanmaya çalışılmıştır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 205'inci maddesinde genel olarak sözleşmenin devri, 429'uncu maddesinde de iş sözleşmesinin devri özel olarak düzenlenmiştir.“İş sözleşmesinin devri”konulu bu çalışma, gerekli yerlerde Yargıtay içtihatlarında da yer verilmek suretiyle dört bölüm halinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the business world,due to economic and commercial reasons,the changes in the workers' workplace by the transfer of labour contract is a situation that occurs particularly between the holding companies or companies included in the group of companies. With the transfer of labour contract,the transferor employer dissolves the business relationship and the transferee employer becomes the owner of all eligible debts qua contractor. The legal regulation of the transfer of labour contract in terms of the protection of the existence of business relationship and the protection of labour rights depending on seniority has constituted a need.There is no special arrangement related to the transfer of labour contract and the transfer of contract in the period before the effective date of No.6098 of the Turkish Law of Obligations ;however,the transfer of labour contract was tried to be explained based on the freedom of contract and the Law of Obligations No.818 m 320/2.The transfer of labour was regulated in general in the article 205 of the Law of Obligations No.6098 and the transfer of labour contract was regulated in private in the article of 429 of the same law.This study on“the transfer of labour contract”was analysed in four sections to be included in the case law of The Supreme Court where necessary.