Türk sinemasında beden ve hastalık temsilleri
Representations of illness and body in Turkish cinema
- Tez No: 376426
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; son dönem Türk sineması içerisinde yer alan Dilber'in Sekiz Günü (2009), Başka Dilde Aşk (2009), Yazı Tura (2004), Sonbahar (2008), Kelebeğin Rüyası (2013) ve Saç (2010) filmlerindeki beden temsillerini, hastalık ve engellilik temsilleri üzerinden ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda hasta ve engelli bedenlerin yukarıda sözü edilen altı filmde nasıl temsil edildiği, filmlerde bedenin hangi kültürel pratiklerin ürünü olarak ortaya çıktığı, sinemanın sadece estetik bir yapı değil, aynı zamanda kültürel birer temsil olduğu kabulünden yola çıkarak modern devletin bireyin bedeni üzerindeki tasarruf yöntemlerinin sinemasal temsil pratiğine nasıl yansıdığı Eleştirel Söylem Çözümlemesi yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Beden, Hastalık, Engellilik, Temsil, Sinemada Hastalık ve Engellilik
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to examine the representing of the body through the concepts of disability and illness in Dilber'in Sekiz Günü (2009), Başka Dilde Aşk (2009), Yazı Tura (2004), Sonbahar (2008), Kelebeğin Rüyası (2013) ve Saç (2010). For this purpose, how the sick and the disabled bodies are represented in the films above-mentioned, accept of beforehand that cinema is not only an aesthetic structure, but also as a cultural representation, how disposal procedures of a modern State reflect the cinematic representation practice were investigated by Critical Discourse Analysis. Key Words : Body, Illness, Disability, Representation,Illness and disability in cinema.