Türk İş Hukukunda iş sözleşmesinin devri
Transfer of employment contract in Turkish Labor Law
  1. Tez No: 769421
  2. Yazar: BEYDA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE ESRA BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
İş sözleşmesinin devri, ilk kez 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 429. maddesinde hizmet akdinin devri başlığı altında düzenlenmiş ve bu Kanun'un yürürlüğe girmesi ile iş sözleşmesinin devri kurumu pozitif bir düzenleme olarak kanunda yer almıştır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden önceki dönemde doktrinde, iş sözleşmesinde taraf değişikliği, işçi nakli, işçi transferi, iş sözleşmesinin temliki gibi kavramlar ile ifade edilmekte olan iş sözleşmesinin devri konusunda, kanunlarda özel bir düzenleme bulunmamakla birlikte, sözleşme özgürlüğü prensibi ve Yargıtay kararları doğrultusunda iş sözleşmesinin devrine olanak tanınmaktaydı. 818 sayılı mülga Borçlar Kanunu'nda, iş sözleşmesinin devri düzenlenmemiş ise de, o dönemde ayrıca doktrinde mülga Borçlar Kanunu m. 320 hükmüne dayalı olarak iş sözleşmesinin devrinin mümkün olduğu kabul edilmekteydi. İş sözleşmesinin devri konusundaki düzenlemeye Türk Borçlar Kanunu'nda yer verilmiş olmakla, iş hukuku mevzuatımızda iş sözleşmesinin devri ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu çerçevede, Türk Borçlar Kanunu hükümleri doğrultusunda sözleşme kavramı irdelendikten sonra, Yargıtay kararları ışığında iş sözleşmesinin devri kavramı, iş sözleşmesinin devrinin koşulları, benzer hukuki kurumlarla olan farkları ile iş sözleşmesinin devrinin hüküm ve sonuçları üç bölüm halinde çalışmamızda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transfer of the employment contract was regulated for the first time under the title of transfer of service contract in Article 429 of the Turkish Code of Obligations numbered 6098 and with the entry into force of this Law, the institution of the transfer of the employment contract took place in the law as a positive regulation. Before the entry into force of the Turkish Code of Obligations numbered 6098, there was no special regulation in the law regarding the transfer of the employment contract, which was expressed in the doctrine with concepts such as change of party in the employment contract, worker transfer, assignment of the employment contract. In the period before the Turkish Code of Obligations numbered 6098 came into force, the transfer of employment contracts was allowed in line with the principle of freedom of contract and the decisions of the Supreme Court. Although the transfer of the employment contract was not regulated in the repealed Code of Obligations numbered 818, at that time also in the doctrine, the article of the abolished Code of Obligations. Based on provision 320, it was accepted that the transfer of the employment contract was possible. There is no regulation regarding the transfer of employment contract in our labor law legislation. In this context, after examining the concept of contract in line with the provisions of the Turkish Code of Obligations, the concept of transfer of employment contract, the conditions of transfer of employment contract, the differences with similar legal institutions, and the terms and consequences of the transfer of employment contract in the light of Supreme Court decisions are examined in our study.