The case of Egypt: An analysis of the process from January 25 Revolution to July 2013 Military Intervention
Mısır örnek olayı: 25 Ocak Devrimi'nden Temmuz 2013 Askeri Müdahalesi'ne kadar olan sürecin bir analizi
- Tez No: 376477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN CANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Mübarek'in kitlesel gösteriler sonucu devrilmesi Mısır için tarihi bir andı ve o, Mısırlılar için“korku duvarının yıkılması”anlamına geliyordu. Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi hakimiyetindeki geçiş döneminin ardından, Mursi Mısır'ın demokratik olarak seçilmiş ilk Başkanı (Cumhurbaşkanı) olarak göreve geldi. Beklentiler oldukça yüksekti ve toplumda onun için azımsanmayacak oranda bir destek vardı. Fakat, Başkanlığının bir yıllık döneminde Mursi'ye karşı bir muhalefet ortaya çıktı ve zamanla daha da arttı. Başkanlığının birinci yıldönümünde, büyük protestolar organize edildi ve bu kriz, Temmuz 2013'teki askeri darbeyle son buldu. Bu tez, Mısır'daki sürecin“25 Ocak Devrimi”nden Temmuz 2013 askeri müdahalesine evrilmesine yol açan sebepleri analiz etmeyi amaçlıyor. Esas olarak, farklı aktörler arasındaki ittifakların konjonktür ve bazı önemli olaylar etkisinde yeniden şekillenmesine odaklanıyor. Dahası, başlangıçta seçimler yoluyla siyasi iradelerini göstermeye bu kadar motive olmuş siyasi grupların nasıl ve niçin bu kadar kısa bir zamanda demokratik yolla seçilmiş ilk başkana karşı orduyu destekleyebildiklerini açıklıyor. Farklı aktörlerin yaklaşımlarındaki ve politikalarındaki değişiklikler dikkatimizi bu kısa zaman dilimindeki, özellikle Mursi döneminde yaşanan, olaylara çekiyor. Görünen o ki, bazı olaylar farklı siyasi grupların Başkan Mursi'ye karşı bakışlarını olumsuz yönde etkiledi ve aktörlerin stratejilerini yeniden hesaplamalarına ve siyasi bağlamın yeni mekanizmalarla değişmesi için yeni ittifakların oluşumuna yol açtı. Mursi, tecrübesiz bir lider olarak, halkta bir muhalefetin oluşmasına da neden olan bazı tartışmalı ve zamansız kararlara imza attı, bu nedenle onun politikaları toplumdaki artan huzursuzluğun bir nedeni oldu. Bu politikalar arasında, 22 Kasım Bildirisi ve anayasa yapım süreci ön plana çıktı. O politikalar, Başkan Mursi'nin otoriterleşmeye olan eğiliminin işaretleri olarak kabul edildi. Bu iki kırılma noktası, bazı gruplar tarafından Başkanlık seçiminin ikinci turunda verilen şartlı desteğin yitirilmesi anlamına geliyordu. Selefi Nur Partisi, Mursi ve Müslüman Kardeşler'in bu süreçteki tek müttefiki olarak kalıyordu. Takip eden aylar, Selefiler ile Müslüman Kardeşler arasındaki ittifakın bozulmasına şahitlik etti. İki grup arasındaki ideolojik farklılıklara ek olarak, bazı politikalar hakkındaki görüş ayrılıkları ve Selefiler üzerindeki Suudi etkisi ittifakın sonunu kaçınılmaz hale getirdi. Selefiler'in rolü çok önemliydi çünkü onların muhalif kampa dahil olması ülkedeki dinamikleri değiştirdi ve Mursi'ye karşı protestoların meşruiyetini artırmış oldu. Ondan sonra, ordu Mursi döneminin sonunu ifade eden belirleyici rolü oynadı. O rol, siyasi olaylardaki yerini güçlendirdi. Ordunun siyasi konulara müdahalesinin son halkası oldu. Böylelikle, ordu ve Selefi Nur Partisi bu süreçteki en kritik aktörler olarak ortaya çıktı. Bunun dışında, tez Mursi'nin Başkanlıktaki kredibilitesini belirleyen Müslüman Kardeşler'e yönelik tarihsel önyargılara ve kimliğin rolüne işaret ediyor. Tarihsel önyargılar ve kimlik faktörleri Mursi'nin kredisini sınırlı hale getirdi, bu yüzden muhalefet bu kadar kısa sürede harekete geçirildi. Sonuç olarak, sürecin evrilmesinin sebepleri bizim bu tezde yaptığımız gibi aşama aşama bir analizi gerektiren farklı faktörlerin kombinasyonundan oluşuyordu.
Özet (Çeviri)
The fall of Mubarak as a result of mass demonstrations was a historic moment for Egypt and it meant“breaking the fear barrier”for the Egyptian people. After the transition period under the rule of the SCAF, the Supreme Council of the Armed Forces, Morsi came to power as the first democratically elected President of Egypt. The expectations were really high and there was a substantial amount of support for him in the society. However, in one-year period of his Presidency, an opposition against Morsi emerged and it grew through time. In the first anniversary of his Presidency, large protests were organized and the crisis ended in a military intervention in July 2013. This thesis aims to analyze the reasons why the process in Egypt evolved from“January 25 Revolution”to July 2013 military intervention. It mainly focuses on the reformulation of the alliances between different actors under the impact of the conjuncture and some crucial events. Moreover, it explains how and why different political groups that were so motivated initially for manifesting their political will through elections could support the Army against the first democratically elected President in such a short amount of time. Changes in the attitudes and policies of different actors take our attention to the events emerged in this short period, especially the ones happened in the Morsi period. It seems that some events negatively affected the views of different political groups towards the President Morsi and they led to recalculations of strategies of the actors and formation of new alliances to change the political context through new mechanisms. Morsi, as an unexperienced leader, made some controversial and untimely decisions and attempts which caused opposition among people so that his policies became one reason for the growing resentment in the society. Among these policies, the November 22 Declaration and the constitution-making process came into prominence. They were accepted as the signs of the tendency of the President Morsi towards authoritarianism. These two breaking points implied the loss of conditional support given by some groups in the second round of the Presidential elections. The Salafist Nour Party remained as the only ally for Morsi and the Muslim Brotherhood in that process. The following months witnessed the breaking of the alliance between the Salafists and the Muslim Brotherhood. In addition to the ideological differences between the two groups, some disagreements about the policies and the Saudi impact on the Salafists made the end of the alliance inevitable. The role of Salafists was significant because their participation in the opposition camp changed the dynamics in the country and increased the legitimacy of the protests against Morsi. After that, the military played the decisive role implying the end of the Morsi period. It strengthened the place of the military in the political affairs. It became the last ring of the chain of military interference with the political issues. Thus, the military and the Salafist Nour Party appeared as the most critical actors in the process. Apart from that, the thesis points out the impact of the historical prejudices towards the MB and the role of identity for determining the credibility of Morsi in Presidency. The historical prejudices and identity factors made his credibility limited so the opposition was activated in such a short amount of time. As a result, the reasons for the evolution of the process were a combination of different factors that needed a step-by-step analysis as we have done in this thesis.