The European Union as a normative power and the European neighbourhood policy: Cases of Morocco and Egypt
Normatif güç olarak Avrupa Birliği ve Avrupa komşuluk politikası: Fas ve Mısır vaka analizi
- Tez No: 250653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZANA ÇITAK AYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, normatif güç olarak Avrupa Birliği'ni (AB) Fas ve Mısır vaka analizleri ile Avrupa Komşuluk Politikası çerçevesinde incelemeyi amaçlar. AB'nin kendine has yapısı ile uluslararası ilişkilerde öne çıkması AB'nin normatif güç olarak sunulmasına neden olmuştur. 2004'te son halini alan Komşuluk Politikası AB'nin önemli enstrümanlarından olmuştur. Bu tez iki vaka analizi çerçevesinde AB'nin gerçekten de bir normative güç olup olmadığını ele almaktadır. Fas ve Mısır'ın vaka analizi olarak seçilmesinin nedeni iki ülke arasında var olan benzerliklerin politika çerçevesinde karşılaştırmalı analizi sağlamasıdır. Analiz hem birincil hem de ikincil kaynaklardan yararlanılarak yapılmıştır. Fas ve Mısır'ın detaylı incelemesi sürecinde, AB'nin yakın coğrafyasında normatif gücü ve dönüştürme kapasitesi, bu ülkelerdeki demokratikleşme süreci (demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı) bağlamında incelenecektir. Teorik incelemenin ve vaka analizlarinin sonucunda, bu tezin temel önermesi, AB'nin Avrupa Komşuluk Politikası çerçevesinde normatif güç olma iddiasının bir çok sorunla karşı karşıya kalmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the European Union (EU) as a normative power in the context of the European Neighbourhood Policy (ENP) through case studies of Morocco and Egypt. The uniqueness of the EU as a distinct actor in international politics has led many observers to claim that the EU is a normative power. The ENP, which emerged in 2004, has been one of the main instruments of the EU within this framework. This thesis studies the claim as to whether the EU is, in fact, a normative power in the context of the ENP with two cases studies. The selection of Morocco and Egypt originates from the existing similarities which render an opportunity to have a comparative study. The thesis will analyze this puzzle through an analysis of both primary documents published by the EU and the secondary literature. Through a close scrutiny of Morocco and Egypt, the normative power of the EU in its near abroad will be explored through the analysis of democratization process in these countries in terms of democracy, rule of law and respect for human rights and fundamental freedoms. Based on theoretical analysis and two case studies, this thesis argues that the EU faces several challenges in its claim to be a normative power within the context of the ENP.