A critique of Kantian morality from virtue ethics perspective
Erdem etiği zaviyesinden Kantçı ahlakın analizi
- Tez No: 376481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUCAS THORPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı erdem etiği zaviyesinden Kantçı Ahlak'ın bir analizini sağlayabilmektir. Kant'ın Ahlak'ı çoğunlukla yanlış anlaşılmaktadır ve aşırı basitleştirilmiş, karikatürize bir tutumla ele alınmaktadır. Bu haksız okumanın bir sonucu olarak, erdem etiği savunucuları tarafından bir çok eleştiriye maruz bırakılmaktadır. Bununla beraber, daha derin bir Kant Ahlakı analizinin bu suçlamalara karşı savunma sağlaması mümkün gözükmektedir. Bunu olasılığı değerlendirebilmek için, öncelikle söz konusu eleştiriler sekiz kategori altında ele alınmaktadır. İkinci olarak Kantçı Ahlak'ın temel öğeleri incelenmektedir. Buradan çıkarılan sonuca göre, Kantçı Ahlak'ın ruhsuz, katı bir kural takibi olarak düşünülmesi hatalıdır. Verilen argümanlar ışığında, görev etiğinin kendine özgülük, tekamül ve iç muhabese ile uyumlu bir biçimde ele alınmasının mümkün olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis my aim is to provide an analysis of Kantian Morality from virtue ethics perspective. Kantian morality is commonly misinterpreted, and regarded in an over-simplified and caricaturized manner. As a result of this unfair reading, it is subjected to several criticisms from virtue ethicists. Nevertheless, a deeper analysis of Kantian morality seems to provide a defense against these accusations. Therefore, to evaluate this possibility firstly I give an account of these criticisms under eight categories. Secondly, I examine basic components of Kantian morality. From here I conclude that, it is wrong to think Kantian morality as a stagnant rule-following. Under the light of given arguments; I claim that it is possible to consider ethics of deontology as compatible with authenticity, perfection and constant self-retrospection.