Exploring shame as a relationally-conscious emotion
Utancın ilişkisel bir duygu olarak incelenmesi
  1. Tez No: 376487
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAĞIN TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, utanç duygusunun ilişkisel bir duygu olarak kavramsallaştırılarak araştırılması hedeflenmiştir. Pilot bir çalışma ile Türkiye'de gençler arasında yaygın olarak belirtilen utanç tetikleyici temalar belirlenmiş ve bu temalar kullanılarak senaryoya dayalı yeni bir utanç ölçeği oluşturulmuştur. Asıl çalışmada bu ölçek kullanılarak utanç, ona eşlik eden diğer duygular ve bahsedilen durumlarda öteki kişilerin olası tepkileriyle ilişkili olarak incelenmiştir. Çalışmaya 501 üniversite öğrencisi katılmıştır. Geliştirilen yeni utanç ölçeğine ek olarak, utanç tetikleyen durumlara verilen tepkilerde bireysel farklılıklar olup olmadığını incelemek amacıyla Suçluluk-Utanç Ölçeği, Kişilerarası Duyarlılık Ölçeği, Kişilerarası Problem Çözme Envanteri ve Olumlu ve Olumsuz Duygulanım Ölçeği katılımcılara verilmiştir. Sonuçlar, kaygı, gerginlik ve üzüntünün cinsellik dışındaki bütün durumlarda utanca eşlik ettiğini; bunlara ek olarak, ahlak ihlallerinde suçluluk ve pişman olmanın, başkalarının içinde utandıran durumlarda ise öfkenin utançla birlikte görüldüğünü göstermiştir. Ayrıca, ötekilerden beklenen belirli tepkilerin (aşağılama, hayal kırıklığı gibi) durumun niteliklerine bağlı olarak utanç tepkisini önemli ölçüde yordadığı görülmüştür. Cinsiyet farklılıkları ise sadece cinsellikle ilgili durumlarda ve genel utanç tepkisini yordayan bireysel değişkenlerde gözlenmiştir. Genel olarak çalışmanın bulguları, utancı çeşitli durumsal, duygulanımsal ve davranışsal eşlik edenleri olan karmaşık ve ilişkisel bir olgu olarak kavramsallaştıran kuramsal bakış açılarını desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at exploring shame by conceptualizing it as a relationally-conscious emotion. In a pilot study, prevalent shame-triggering themes among Turkish young people were identified and by using these themes as situational antecedents, a new scenario-based shame measure was constructed for the purposes of the study. In the main study, shame was examined in relation to expected reactions of other people in the shame-triggering contexts and to other emotions that might accompany shame. Participants consisted of 501 undergraduate students. In addition to the Shame Measure constructed for the study, The Guilt-Shame Measure, Interpersonal Sensitivity Measure, Interpersonal Problem Solving Inventory and Positive and Negative Affects Schedule were given to the participants to examine if there were individual differences in the responses. The results revealed that anxiety, tension and sadness accompanied shame in all situations except sexuality. In addition to these reactions, guilt and regret accompanied shame in moral transgressions and anger was seen together with shame in embarrassing public situations. A more pure shame was seen only in contexts associated with sexuality. In addition, specific reactions of others (e.g. contempt, disappointment) predicted the shame response depending on the nature of the context. Gender differences were observed with regard to sexuality and in the individual characteristics that significantly predicted the mean shame response. Overall, findings of the present study supported the theoretical perspectives that conceptualized shame as a relationally-conscious complex phenomenon with varying situational, affective and behavioral correlates.