A comparison of stochastic models of natural gas consumption: An application for Turkey
Stokastik doğal gaz tüketim modellerinin kıyaslanması: Türkiye üzerine bir uygulama
- Tez No: 376492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde, sürekli stokastik modeller aracılığıyla, doğal gaz tüketiminin dinamik davranışı modellenmektedir. Burada, kesikli modellerin aksine, sürekli modellerin sahip olduğu belirli avantajların modelleme sürecine dahil edilmesi hedeflenmektedir. Sürüklenme ve volatilite terimleri için çok sayıda seçenek sunmaları ve herhangi bir tahmin periyodu için geçerli olabilecek olan analitik çözümler önermelerinin yanı sıra, sürekli modeller, yüksek frekanslarda daha güvenilir tahmin yapılmasını kolaylaştırdıklarından, koşullu yükümlülüklerin fiyatlanmasında da kullanılabilmektedirler. Ayrıca, tüketici başına düşen doğal gaz tüketim serisinin durağanlık, ortalamaya dönme, yüksek mevsimsellik etkisi ve serisel korelasyon içerdiği de gösterilmiştir. Gözlemlenen empirik özellikleri dahil edecek şekilde, ortalamaya dönmeli bir stokastik süreç ile stokastik Gompertz difüzyon modelleri önerilmekte ve İstanbul'a ait olan günlük doğal gaz tüketim verilerine uygulanmaktadırlar. Farklı tahmin periyotları için gerçekleştirilen geriye dönük testler aracılığıyla yapılan kıyaslamalarda, ortalamaya dönmeli stokastik sürecin, stokastik Gompertz difüzyon modeline göre, daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır. Burada incelenen modellerin, fiyatlama aşamasındaki olası sonuçlarını gözlemleyebilmek adına, iki örnek sözleşmenin fiyatlaması gerçekleştirilmiş ve modellere göre sonuçların çok değişken olduğu görülmüştür. Buna dayanarak, fiyatlama aşamasındaki model seçiminin çok önemli olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we model the dynamic behaviour of natural gas consumption using continuous-time stochastic models to incorporate their significant advantages over the discrete-time models into the modeling process. In addition to offering a wide set of choices for the drift and volatility terms and yielding analytical solutions for any forecast horizon, continuous-time models can also be used in the pricing of contingent claims depending on natural gas consumption since they enable more reliable forecasts at high-frequency levels. Here, we also document that the per consumer natural gas consumption data exhibit stationarity, strong seasonality, mean reversion, and serial correlation. Hence, we study the application of a One-factor mean-reverting process and stochastic Gompertz diffusion model on the modeling of daily natural gas consumption in Istanbul, Turkey that will also incorporate the empirical observations. In the comparison of their forecasting performances which are tested via the backtesting method at different forecast horizons, we find out that the One-factor mean-reverting process is more advantageous than the Gompertz diffusion process. To illustrate the pricing implications of these models, we price two hypothetical contracts and find out that the results vary from one model to another and hence, the choice of model becomes crucial in the real world.