Tanrısal sessizlikte yankılanan insan sesi: Tevfik Fikret şiirinde dünyevileşme ve ölüm
Human voice echoing in the silence of god: worldliness and death in Tevfik Fikret's poetry
  1. Tez No: 376506
  2. Yazar: DENİZ AKTAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Tevfik Fikret'in şiirlerine dair olası bir okuma öneren bu tez, bu şiirleri parçası olduğu on dokuzuncu yüzyıl Osmanlı şiiriyle birlikte dünyevileşme ve dünyevileşmenin dışavurum kavramı ölüm bağlamında değerlendirmektedir. Bu süreçte, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısı Osmanlı şiirini eski ve yeni olarak ayrıştıran Batılılaşma/modernleşme söyleminin Fikret şiirine dair okumalar üzerindeki belirleyiciliğine mesafe almaya çalışmakta ve Fikret şiirini Osmanlı şiirinin on sekizinci yüzyıl sonrası deneyimlediği yenileşme bağlamında incelemektedir. Sözü edilen yenileşmeyi, Tanrı merkezli bir paradigma üzerine kurulu Osmanlı şiirinin bu paradigmanın belirleyiciliğinden çıkma ve merkezine öznenin ve onun dünyevi tecrübesinin yerleştiği bir şiire dönüşme süreci olarak anlamlandırmaktadır. Tanrı'nın şiiri belirleyen bir temel olmaktan çıkmasıyla kendini temel almaya çalışan, şiirinin içinde devineceği paradigmayı kendi kendine kurmaya çalışan Osmanlı öznesinin hikâyesine odaklanmaktadır. Bu anlamda, bu tez, Fikret şiirini önce şiiri ardından da öznenin kendisini belirleyecek, anlamlandıracak temeli verme mücadelesi çerçevesinde tartışmaktadır. Sözü edilen mücadeleyi değerlendirme sürecinde de ölümü anahtar bir kavram olarak almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation suggests a possible reading of Tevfik Fikret's poetry with reference to worldliness and its conceptual manifestation of death within the context of nineteenth century Ottoman poetry. In doing this, this dissertation situates Fikret's oeuvre within the framework of innovation experience of Ottoman poetry after eighteenth century while at the same time keeping a critical distance from the reliance of Westernization/modernization discourse and its categorization of Ottoman poetry as old and new after the second half of the nineteenth century. It interprets this innovation as a process where God-centered paradigm which dominated Ottoman poetry was replaced with a different paradigm locating subject and its worldy experience to the center. More specifically, this dissertation focuses on the story of the Ottoman subject who struggles to build the new paradigm to give voice to its poetry as God ceases to be the sole determinant. Therefore, this dissertation discusses the poetry of Fikret in the course of a struggle which aims to give the ground on which the poetry and then the subject are to be determined. And it takes up death as a key concept in understanding such a subject's struggle.