Factors affecting expectations and intentions of university students' mobile phone use in educational contexts
Üniversite öğrencilerinin mobil telefonları eğitimde kullanma beklentilerini ve amaçlarını etkileyen faktörler
- Tez No: 376507
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KUTLU BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin mobil telefonları eğitimde kullanma beklentilerini ve amaçlarını etkileyen faktörleri bulmaya çalışmaktır. Bu bağlamda yapılan literature çalışmalarında insanların mobil telefonları kullanım alışkanlıkları içerisinde Mobil Bağımlılık, Ailesel Gözlem Emniyet/Güvenlik, Sosyal İlişkiler ve Mobil Davranışlar/Karakterler göze çarpanlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden, bu değişkenler üniversite öğrencilerinin mobil telefonları eğitimde kullanma beklentilerini ve amaçlarını etkileyen faktörleri ölçmek için kullanılmıştır. 229 kız ve 192 erkek olmak üzere toplamda 421 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların anketin tüm sorularına cevap vermesi sağlanarak istenilen değerler ölçülmeye çalışılmıştır. Kapalı uçlu soruların cevapları SPSS yazılımı kullanılarak ve İç Tutarlılık Katsayısı Analizi uygulanarak, hipotezler ise Çoklu Regresyon, Doğrusal Regresyon ve Yapısal Eşitlik Modellemesi analizlerinden yararlanılarak test edilmiştir. Kapalı uçlu soruların yanında açık uçlu sorular da incelenmiştir. Kapalı uçlu sorular üzerinde yapılan analiz sonuçlarına göre Mobil Bağımlılığın, Ailesel Gözlem-Emniyet/Güvenliğin, ve Sosyal İlişkilerin mobil davranışlar/karakterler üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde mobil davranışın ya da karakterin katılımcıların mobil cihazları eğitimde kullanma algısına etki ettiği bulunmuştur. Bununla birlikte, açık uçlu sorular incelendiğinde, katılımcıların öğrenme ortamlarında mobil telefonları arkadaşları ile iletişim kurmak için, eğitimsel videolar izlemek için, ve internet üzerinden ders materyallerini bulmak için kullandıkları belirlenmiştir. Katılımcılar mobil telefonların hayatlarına büyük bir rahatlık getirdiği konusunda da hemfikirdirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find the factors affecting expectations and intentions of university students' mobile phone use in educational contexts. According to the literature, Mobile Addiction, Parental Surveillance- Safety/Security, Social Relations, and Mobile Behavior are mainly used terms for defining mobile use. Therefore these variables are tried to be measured to find and estimate their effects on expectations and intentions of university studentsusing mobile phone in educational contexts. 421 university students participated in this study and there were 229 female and 192 male students. For the purpose of examining the mobile behavior and educational expectations and intentions, a questionnaire is prepared and applied to the participants who had to answer all the questions online. Furthermore, responses to close-ended questions are analyzed by using The Statistical Package for Social Sciences(SPSS) software, reliabilities aremeasured by Cronbach's Alpha analysis and hypothesis are examined via using Multiple Regression and Linear Regression analyses and the model is tested with Structural Equation Modeling (SEM) technique. Besides these responses, open-ended questions arealsotaken into consideration. When analyzing data gathered from close-ended questions, it is found that Mobile Addiction, Parental Surveillance, Social Relations and Frequency of Using Mobile Phone Applications are affecting the mobile behavior of the participants in educational contexts. Moreover, as for open-ended questions, participants stated that they use many mobile applications in their learning environment in terms of contacting with friends, watching educational videos, finding course material via internet.