A Heideggerian conception of knowledge
Heideggerci bir bilgi fikri
- Tez No: 376505
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Martin Heidegger'in Varlık ve Zaman'ının birinci ayrımı temelinde bir bilgi fikri geliştirmek için bir girişimdir. Birinci bölüm kısa bir giriştir. İkinci bölümde Heidegger'in Varlık ve Zaman'da sunduğu bir dizi kavram analiz edilmektedir. Bu kavramlar arasında bu tez için en önemli olanı Heidegger'in“dünya”adını verdiği kavramıdır. Benim ikinci bölümdeki argümanıma göre dünya bizim günlük yaşamımızın arka planını oluşturan yapı olarak değerlendirilebilir. İkinci bölümde iki tür bilgi arasında bir ayrım da yapılmaktadır. Bu bilgi türlerine“transparan bilgi”ve“opak bilgi”adları verilmektedir. Transparan bilginin nesnesi dünyadır. Opak bilginin nesnesi ise mevcut-olan nesnelerdir. Üçüncü bölümde arka plan üzerine önde gelen iki teori değerlendirilmektedir. Bu teoriler John Searle'e ve Hubert Dreyfus'a aittir. Üçüncü bölümde bu teorilerin ikisinin de çeşitli itirazlara açık olduğu gösterilmektedir. Dördüncü bölümde Heidegger'in Varlık ve Zaman'ın önemli bir bölümünde bilgiye dair görüşlerinin ne anlama geldiği gösterilmekte ve Charles Guignon'ın Heidegger'in bilgiye yaklaşımı hakkındaki yorumunun hatalı ve bilginin ne olduğuna dair eksik bir anlayışa dayandığı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to develop a conception of knowledge on the basis of the first division of Martin Heidegger's Being and Time. The first chapter is a brief introduction. In the second chapter, I analyze a series of concepts Heidegger presents in Being and Time. The crucial one among these concepts for this thesis is what Heidegger calls“the world.”According to my argument in the second chapter, the world can be regarded as the structure that constitutes the background of our everyday lives. In the second chapter, I also make a distinction between two types of knowledge. I call them“transparent knowledge”and“opaque knowledge.”Transparent knowledge has the world as its object. The objects of opaque knowledge, on the other hand, are present-at-hand entities. In the third chapter, I evaluate two prominent theories on the background. These theories belong to John Searle and Hubert Dreyfus. In the third chapter, I show that both of these theories are open to various objections. In the fourth chapter, I try to show what Heidegger's views on knowledge amounts to in an important section in Being and Time and argue that Charles Guignon's interpretation of Heidegger's approach to knowledge is mistaken and depends upon a partial understanding of what knowledge is.