A study on consumers' adoption and behavioural intention towards innovative banking products
İnovatif bankacılık ürünlerine yönelik tüketici kabulü ve davranışsal niyeti üzerine bir araştırma
- Tez No: 498836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE KOÇOĞLU SAZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnovasyon kavramı, hem bilimsel alanda hem de farklı sektörlerde yer alan işletmeler açısından son yıllarda giderek önemini artırmıştır. Özellikle bankacılık sektöründe bankaların son yıllarda teknolojik yatırımlarını artırdıkları, ürünlerini, hizmetlerini ve süreçlerini kolaylaştırmak, basitleştirmek ve hızlandırmak üzere çeşitli inovasyonlar gerçekleştirdikleri görülmektedir. Bu çalışma çerçevesinde tüketicilerin inovatif bankacılık ürünlerine yönelik kabullerini etkileyen faktörler ve bu faktörlerin tüketici davranışsal niyeti üzerine etkisi belirlenecektir. Ayrıca, tüketicilerin inovatif bankacılık ürünlerine yönelik kabulü ve davranışsal niyetlerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmaktadır. Çalışma kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde öğrenim görmekte olan 235 MBA öğrencisi üzerinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların bankacılık sektöründe gerçekleştirilen inovasyonları kabul dereceleri ortalama olarak yüksek çıkmıştır. Bununla birlikte, kullanılan ölçek üzerinde yapılan geçerlilik analizi neticesinde ortaya çıkan her bir faktörün ortalama değeri de yüksek düzeydedir. Ayrıca kullanılan ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların inovatif bankacılık ürünlerine yönelik kabullerinin ve davranışsal niyetleri üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu faktörler, performans ve çaba beklentileri ile algılanan kredibilite faktörleridir. Gerçekleştirilen farklılık analizleri neticesinde; katılımcıların inovatif bankacılık ürünlerine yönelik tüketici kabulünü etkileyen faktörlerin ve davranışsal niyetlerinin cinsiyet, medeni durum, yaş grubu, gelir durumu ve akademik departman değişkenlerine göre istatistiksel açıdan farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of the innovation concept has been increased in last years in terms of both scientific field and companies operating in many sectors. It can be seen that especially in banking sector banks have risen their technological investments, and have made various innovations in order to facilitate, simplify and speed up their products, services and processes. Within this context, it is aimed to analyse the factors affecting consumers' adoption towards innovative banking products, and their relations with consumers' behavioural intention to use innovative banking products. And also measure whether or not there are significant differences in innovation adoption of consumers and their behavioural intention according to the demographic variables. Within the scope of the study, there were conducted a survey with 235 MBA students who study at Bahçeşehir University Graduate School of Social Sciences. The adoption level of participants towards innovations made in banking sector was determined as high. Furthermore, mean values of each factor arisen after factor analysis are also in high level. Also, the scales are valid and reliable. Moreover, it was determined that there are factors having effects on behavioural intention of consumers to use innovative banking products which are performance and effort expectations and perceived credibility factors. After variance analysis conducted in analysis process, the result that there is no statistically significant difference in the responses of participants' adoption factors towards innovative banking product and their behavioural intention according to gender, marital status, age group, income level and academic department variables.