Hegel's concept of concept and its relationship to Kant's negative magnitudes and Marx's concept of capital in his capital
Hegel'in kavram kavramı ve bu kavramın Kant'ın negatif büyüklükleri ve Marx'ın kapitaldeki sermaye kavramıyla ilişkisi
- Tez No: 376513
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHANNES FRITSCHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Marx'ın ekonomi-politik üzerine olan çalışmalarının Hegel felsefesiyle ilişkisi pek çok tartışmanın ve incelemenin konusu olagelmiştir. Bu incelemelerin önemli bir kısmı Marx'ın Kapital'iyle Hegel'in Mantık'ı arasındaki ilişkiyi ele almışlardır. Elinizdeki bu çalışmanın odak noktası ise Marx'ın Kapital'de ele aldığı sermaye kavramıyla Hegel'in kavram kavramı arasındaki ilişkidir. Burada savunulan görüş, Marx'ın sermayenin ne olduğunu ve nasıl işlediğini anlatırken Hegel'in kavram kavramından faydalandığıdır. Bu görüş, Hegel'in kavram kavramının kendisinin öz kavramıyla olan ilişkisi ve yine Hegel'in öz kavramının Kant'ın negatif büyüklükleriyle olan ilişkisi üzerinden genişletilmektedir. Genel olarak bu incelemede Marx'ın sermaye kavramının metafizik temelleri, Kant'ın negatif büyüklükleri, Hegel'in öz kavramı ve Hegel'in kavram kavramı üzerinden ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between Marx's works on political economy and Hegel's philosophy has been the subject matter of numerous discussions and inquiries. Many of those inquiries take an issue with the relationship between Marx's Capital and Hegel's Logic. In this work, the focal issue is narrowed down to the relationship between Marx's concept of capital in his Capital and Hegel's concept of concept. It is argued here that Marx benefits from Hegel's concept of concept when he defines what capital is and how it works. The inquiry is further expanded with the relationship between Hegel's concept of concept and his concept of essence and the relationship between Hegel's concept of essence and Kant's negative magnitudes. In the overall analysis, I aim to disclose the metaphysical roots of Marx's concept of capital through Kant's negative magnitudes, Hegel's concept of essence and Hegel's concept of concept.