An ontological inquiry on potentials of criticality and conceptualization of program in architecture
Mimarlıkta eleştirelliğin potansiyeli ve programın kavramsallaşmasının varoluşbilimsel bir sorgusu
  1. Tez No: 473250
  2. Yazar: SİNAN CEM KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mimarlık ve sosyal değişim arasındaki ilişki mimari kuramın tarihsel söylemindeki ana temalardan biridir. Aydınlanmadan sonra konsolide olan eleştirel gelenek, mimaride de normlara olan güveni sarstı. Bu eleştirel gelenek postmodern söylemlerde, köklerine bakıp, aydınlanmanın ideallerini eleştirmeye başladıysa da postmodern mimarilerin hala modernist öncüllerine benzeyen eleştirilere maruz kaldıkları açıktır. Bu tezde, söylemi post-eleştirel konuma götüren modern-postmodern döngüsünün temel problemi, başta Descartes, Kant ve Hegel tarafından ifade edilen, özne-nesne ilişkisi olarak ele alınacaktır. Gilles Deleuze ve Felix Guattari'nin ontolojik tezi köksap, modern-postmodern ikiliğinde sürekli olarak tekrar üretilen -ve aslında modernist olan- özne ve nesnenin üstesinden gelmek üzere kullanılacaktır. Bunu yaparak bu tez, mekan ve içinde var olan sosyal yapıların siyasal üretimini, minör politika terimi ile aktif olarak yorumlamayı amaçlar. Ayrıca, aynı felsefe tutumunu kullanarak, program kavramı felsefi bir kavram olarak ele alınacaktır. Tez, bunu yapmak için, programın farklı kavramsallaşmalarının kısmi bir tarihinden söz eder. Bu araştırma, minör deneyimlerle bağlanmış program stratejilerinin teorisini kurmak için program fikrini köksap ontolojisi içinde yeniden yorumlayarak serbest bırakmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The relation between architecture and social change is one of the key themes in historical discourse of architectural theory. The tradition of criticality has been consolidated after enlightenment and it caused distrust towards norms of architecture. Even though this tradition of criticality eventually turns to its roots and criticises the ideals of enlightenment in postmodern discourses, it is clear that namely postmodern architectures still subjected to criticism similar to their modernist predecessors. In this thesis, the core problem of the modern-postmodern loop that leads discourse to the post-critical position will be put as subject-object relationship mainly articulated by Descartes, Kant and Hegel in enlightenment. Gilles Deleuze and Felix Guattari's ontological thesis rhizome will be introduced to overcome inherently modernist distinction of“subject”and“object”that is constantly reproduced in modern-postmodern duality. Thus, this thesis aims to materialize an architectural theory actively interpreting political production of social structures within space with the term minor politics. Furthermore, using the same philosophical attitude, the concept of the program will be inspected as a philosophical concept. For doing this, a partial history of the program will be mentioned to illustrate different conceptualizations of it. This inquiry aims to free up the idea of the program by reinterpreting it within the ontology of rhizome in order to theorize programmatic strategies that are socially engaged with minor experiences.