The relationship between Facebook utilization, perceived parental acceptance-rejection and identity orientation in adolescence
Ergenlik döneminde Facebook kullanımı, algılanan ebeveyn kabul-reddi ve kimlik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 376512
  2. Yazar: HASAN KARABAKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, ergenlerin Facebook deneyimleri hakkında fikir sahibi olmayı ve anne-babalarından algıladıkları kabul-ret etkisi dikkate alındığında Facebook kullanımlarının kişisel, sosyal ve kolektif kimlik yönelimleri üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın katılımcıları, İstanbul'daki iki devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık sınıfında okuyup yaş ortalamaları 19,10 olan 238 kadın (% 47,6) ve 262 erkek (% 52,4) toplam 500 öğrenciden oluşmuştur. Veri toplamak amacıyla 500 öğrenciye Demografik Bilgi Formu, Facebook Kullanım Düzeyi Formu, Ebeveyn Kabul-Ret Algısı Ölçeği Anne-Baba Kısa Formları ve Kimlik Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, ergenlerin anne ve babalarından algıladıkları kabul ortalama değerlerinin, ret algısından yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, kadın ve erkek katılımcıların Facebook kullanımlarının birbirine benzer olduğu ve kişisel kimlik yönelimi puanlarının, sosyal ve kolektif kimlik yönelimi puanlarından yüksek olduğu görülmüştür. Anne ve baba kabul-ret algısı alt ölçekleri açısından, sadece babadan algılanan husumetin/saldırganlığın Facebook kullanımı ile pozitif korelasyon taşıdığı; öte yandan kimlik yönelimleri alt ölçekleri açısından sadece sosyal kimlik yönelimleriyle Facebook kullanımının pozitif korelasyon taşıdığı görülmüştür. Katılımcıların anne ve babalarından algıladıkları sevgisizliğin, kişisel kimlik yönelimlerini sırasıyla % 4 ve % 3,5 oranlarında; kolektif kimlik yönelimlerini ise % 2 ve %3 oranlarında açıklandığı görülmüştür. Hiçbir değişkende anne ve baba kabul-ret alt ölçekleri açısından bir etkileşimin olmadığı gözlemlenirken; anneden algılanan rettin kişisel ve kolektif kimlik yönelimlerini % 2 ve % 1 oranlarında, babadan algılanan rettin ise sosyal ve kolektif kimlik yönelimlerini %1 ve % 2 düzeylerinde açıkladığı görülmüştür. Ergenlerin kabul edilme ihtiyaçlarının anne-babaları tarafından karşılanmayışının, kişisel ve kolektif kimlik yönelimlerini azaltabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to get insight into the experiences of adolescents with Facebook and the possible impact of Facebook utilization on their personal, social and collective identity orientations; especially when considering the effects of perceived parental acceptance and rejection. The participants included 500 students from English preparatory classes at two established public universities in Istanbul. They consisted of 238 (47.6%) females and 262 (52.4%) males with a mean age of 19.10. Demographic Information, Facebook Utilization, Parental Acceptance-Rejection Perception Questionnaire [PARQ] Mother & Father Forms and Identity Questionnaire were administered to 500 students for data collection. The findings indicated that the mean scores of the adolescents for perceived maternal and paternal acceptance were in the normal range, implying that they experienced much more maternal and paternal love than rejection. In addition, the utilization of Facebook by male and female participants was similar, and the personal identity orientation scores for both males and females were higher than the scores in social and collective identity orientations. In terms of PARQ subscales, merely the adolescents' hostility/aggression perceptions from father were positively correlated with their Facebook utilization. In terms of identity orientations subscales, merely the social identity orientations were positively correlated with Facebook utilization. Introducing the participants' non-warmth perceptions from mother and father into the analysis explained 4% and 3.5% of variations in their personal identity orientations, and 2% and % 3 variations in their collective identity orientations, respectively. There were no interactions of the variables for mother and father PARQ subscales. While introducing the participants' perceived total rejection from mother explained 2 % and 1% variations in their personal and collective identity orientations; perceived total rejection from father explained 1% and 2% variations in social and collective identity orientations, respectively. It was seen that lack of meeting the acceptance needs of adolescents by their parents may diminish their personal and collective identity orientations.