Malvarlığına karşı işlenen suçlarda kişilik özellikleri ile suçlu davranış arasındaki ilişkinin analizi: Ankara ili örneği
An analysis of relationship between criminal behavior and the traits of personality i̇n crimes against property: An example of Ankara
- Tez No: 376528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı genel kişilik özellikleri ile malvarlığına karşı işlenen suçlarda suçlu davranış ile aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada kişilik özelliklerinin ölçülmesi amacıyla Beş Faktörlü Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Bu amaçla içinde demografik bilgiler, kişilik envanteri ve malvarlığına karşı işlenen suç türlerinin yer aldığı bir anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anket formu Ankara ilinde Ceza ve Tevkif evlerinde erkek tutuklu ve mahkumlara uygulanmıştır. Çalışması sonrasında malvarlığına karşı işlenmiş suçlarda demografik özellikler arasında hırsızlık suçunda düşük öğretim seviyesini ve bekar olma durumunun, dolandırıcılık suçunda ekonomik gelir seviyesinin, yağma(gasp) suçunda göçle gelmenin, hırsızlık, yağma(gasp), dolandırıcılık ve mala zarar verme suçlarında düşük yaşta olmanın farkındalık oluşturduğu sonucu elde edilmiştir. Tutuklu ve mahkûmlara uygulanılan kişilik envanteri sonucu duygusal istikrar, açıklık ve uyumluluk özelliklerinin suç işlemeyen bireyler ile farkındalık oluşturduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the effect on criminal behaviour of the relationship between general personal characteristics and crimes against property. In the study; Five Factor Personality Inventory is carried out to measure the personality traits. A questionnaire which includes demographic information, personality inventory and the crimes committed against property has been prepared for this intention. A questionnaire prepared has been performed to male detainees and prisoners in Prisons and Detention Houses in Ankara. After study; theft crimes in the low level of education and being single state; fraud crimes in the economic income level; looting crimes in immigration come, theft, looting, fraud and damaging property crimes in minimum age was obtained in creating awareness against property crimes in the demographic characteristics. In addition to this; it was acquired that the personality inventory administered to detainees and prisoners as a result of emotional stability, openness and compatibility features create awareness with individuals who are not to commit crimes.