Benzen zehirlenmesinde idrar fenol ve idrar kreatinin değerlerinin ilişkisi
  1. Tez No: 37654
  2. Yazar: ŞAFAK ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. HİLMİ SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Benzen zehirlenmesi, ülkemizin en belli başlı endüstri sorunlarından biridir. Endüstrimizde ve günlük yaşamlınızda kullandığımız birçok maddenin içinde benzen1 e rastlamak mümkündür. Endüstrimizdeki benzen zehirlenmesinde erken tanısında, periodik muayenelerin önemi açıktır. Gerekli peryodik muayeneler yapılmadığında çalışanın sağlığı tehlikey girer. Bu nedenle periodik muayenelerde kullanılan yöntemin çabuk uygulanır ve kesin sonuç veren bir yöntem olması arzu edilir. Benzen zehirlenmesi için iyi bir indeks olan idrar fenolünün saptanması, son yıllarda fenol ile birlikte kreatinin değerlerininde saptanması ve bu değere göre fenol değerinin düzeltilmesi gerektiği konusundaki yayınlarla, bir miktar zorlaşmıştır. Bu konuya ışık tutmak üzere yapılan bu çalışmada idrar fenolü ile idrar kreatinin değerleri arasındaki ilişki incelenmiş ve 89 kişilik normal grupta ilişkinin, ihmal edilecek düzeyde olduğu (r«=0.16) ve istatis tik olarak anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır. 4.jtxc& _^n^en,_e^aj?u2^:aj^n_^^-kj.şjij.e x^iklaiL_İ£5^1emede_idrar, :_ fenolü ve idrar kreatinin arasındaki ilişkinin yükseldiği (r=0?47) ve anlamlı düzeye ulaştığı görülmüştür* Sonuç olarak kontrol grubunda (n-89) bir ilişkiye rastlanmaması ve benzen' e maruz kalanlarda (n-30) ilişki derecesinin yükselmesi idrar fenol değeri, yanında idrar kreatinin değerinin saptanması ve bu kreatinin değerine göre düzeltme yapılması hipotezini ortadan kaldırmaktadır. 0 halde benzen' e maruz kalmanın en iyi göstergesi olan idrar fenol değerinin direkt olarak saptanması en uygun ve kullanışlı yöntemdir ve yalnız başına rahatlıkla kulla nılabilir.
Özet (Çeviri)
-?:34 - SUMMARY Benzene poisoning is one of the major industrial problems of our country. It is possible to find benzene in several substances used in our daily life or industry. The periodic examination of the eariy diagnosis of benzene poisoning* 'industry is obviously important. If the periodic examinations are not made, this will be very dangerous for the. health of the workers. For this reason it is desired that the methods used in periodic examinations should be practical and give definite results. The determination of the phenol values, which is a good index for benzene poisoning has been very difficult because of the publications about the necessesity to determine the creatinine values with phenol values and reTdetermine the phenol values accordingly. After this study, the relation between the phenol values and creatinine values are examined on 89 people and according to the results, the relation is found to be negligible (r=0.16) and it has no statistical significance, On the other hand, this relation was higher (reO.4-7) in people \tfho are exposed to" benzene. As a result;, the hypothesis of the necessity of determining the creatinine values with phenol values and redetermine the phenol values accordingly is not valid since a relation could not be found in the control group, (n=89) So the method of determining the phenol values directly which is a good indicator of being exposed to benzene is the most appropriate method and there is no ne-essary for another method.