Sosyal medyanın ulus devletlerin güvenliklerine etkileri: Arap Baharı ve Gezi Parkı örneği
The impacts of social media on the security of nation states within the framework of The Arap Spring and Gezi Park
- Tez No: 376545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Hızlı teknolojik gelişmelerin yaşandığı 21. yüzyılda, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan büyük değişimler iletişim imkânlarını artırmakta, değiştirmekte ve dönüştürmektedir. Bugün gelinen noktada İnternet temelli, sosyal medya olarak nitelendirilen, içeriğini hazırlayan ve tüketenlerin aynı olduğu, hızlı, ucuz, zamana ve mekâna bağımlı olmayan yeni bir iletişim mecrası ortaya çıkmıştır. Öte yandan geleneksel medyanın tıkandığı, zorlandığı noktalarda sorunları aşan, kitleleri harekete geçirebilen bir araç olarak sosyal medya, toplumların ve devletlerin güvenliğine doğrudan etki etmeye başlamıştır. Fransız İhtilali'nden sonra tarih sahnesine çıkan ulus-devletler, geçtiğimiz yüzyıl parlak bir dönem yaşamış, ancak 1990'larda çift kutuplu sistemin çökmesi, küreselleşme, ulusüstü yapıların ve işbirliklerinin artması ile güç kaybetmeye başlamıştır. Artan iletişim imkânları ve küreselleşme güvenlik kavramlarında da önemli değişikliklere yol açmış, devleti güvenliğin merkezine oturtan klasik güvenlik anlayışı genişlemiş, derinleşmiş ve devlet yerine merkeze bireyi koymaya başlamıştır. Bu çalışma neticesinde sosyal medyanın; Arap Baharı ve Taksim Gezi Parkı olaylarında olduğu gibi, toplumsal hareketlerde çok önemli bir role sahip olduğu ve ulus-devletlerinin güvenliğine doğrudan etki yaptığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21th century, fast technological developments, amazing changes in the information and communications technologies enhance, alter and transform the amenities and opportunities of communications. At this stage today, a new communications environment known as social media, which is Internet-based, in which those who prepare the content and the users of it are the same, which is fast and cheap and which is independent of time and place, has emerged. On the other hand, as a tool that can mobilize masses and that can overcome problems at some points where the traditional media can't find solutions, social media directly influences the security of communities and states. The nation states that emerged on the stage of history after the French Revolution experienced vigourous times during the last century, but their power began to wane on account of the collapse of the bipolar system in the 1990s and due to globalization, supra-national structures and their cooperation. The increase in the number of communication tools and wave of globalization has led to significant changes in the notions of security. The traditional understanding of security which puts the state at the center, has also been broadened and deepened, putting the individual rather than the state at the center. The outcome of this study is that social media have a pivotal importance in social movements and that they directly impact the security of the nation states as in the Arab Spring and the Taksim Gezi Park events.