Türkiye'de uyuşturucu madde kullanımını etkileyen faktörler
Factors effecting drug use in Turkey
  1. Tez No: 376544
  2. Yazar: NADİR KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de uyuşturucu madde kullanımını, kullanım öncesinde ve sonrasında kullanımı etkileyen faktörlerin belirlenmesini ve mücadeleye yönelik olarak alınması gereken tedbirlerin ortaya konmasını amaçlayan bir çalışmadır. Çalışma yapılırken, uyuşturucu madde kullanımını etkileyen faktörlerin, uyuşturucu madde kullanıcıları ve bağımlıları, onların aileleri ile bu alanda çalışan uzmanlar açısından değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın temel veri kaynağını uyuşturucu madde kullanıcıları, aileleri ve bu alanda çalışan uzmanlar oluşturmaktadır. Elde edilen bulguların bir çok açıdan ulusal ve uluslararası literatür ile uyumlu olduğu görülmüştür. Bununla beraber uyuşturucu sorununun, Türkiye'nin kendi dokusuna uygun ve güncel olarak ele alınması, çalışmaya farklılık kazandırmıştır. Çalışma esnasında dikkat çeken hususlardan birisi, son on yılda, Türkiye'de uyuşturucu madde kullanımının ve bağlı sorunların arttığı noktasındaki yaygın kanaattir. Bu artışın ardında yatan güncel faktörlerin, doğrudan sorunun taraflarına ulaşılarak ortaya konmasında görülen yarar, bu çalışmanın temel motivasyon unsuru olmuştur. Henüz resmi verilere tam olarak yansımasa da, Türkiye'de artan madde kullanımı ve bağımlılığı sorunu karşısında ilgili tüm aktörlerin bu çalışmadan edinecekleri çıkarımlar vardır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar ve öneriler, Türkiye'de uyuşturucu sorununa dair büyük resmin görülmesine ve uygun politikalar geliştirilmesine katkıda bulunacaktır. Böylece yeni gelişmelerden etkilenen ve oldukça dinamik olan uyuşturucu sorununa güncel gelişmeler ışığında bir bakış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at identifying drug use, the factors that have influence before and after drug use, and putting forth the necessary anti–narcotic measures to be taken. The objective of the study was to evaluate these factors also from the viewpoint of drug users and addicts, their families, and the experts working in the field of drugs. The main data sources of this research are the drug users, their families and the experts working in the field. In many aspects, the findings of the research have confirmed the findings of national and international studies in the field. Besides, an up-to-date analysis of drug problem in this research has contributed to Turkey's socio-political fabric significantly. This study also revealed the pervasive public conviction that drug use and related problems are on the rise in Turkey in recent ten years. The driving motivation was the notion that it is of great benefit to put forward the current factors through directly reaching the actors have been effected by drug use problem. All related actors including the police of the drug use issue against increasing drug use –although it is not reflected in official statistics yet– and addiction are likely to benefit from the findings and implications of this study. The results and recommendations that this study offers in revealing the real dimensions of drug problem in Turkey and thus possibly might contribute to the initiation of public and institutional policies. Thus, based on current developments, an insight was provided into the drug problem, which is affected by the new developments and is rather dynamic.