Maddi olmayan duran varlıklar ile ilgili Türkiye'deki düzenlemelerin incelenmesi ve bir uygulama
Research on the regulations in Turkey about intangible assets and one practice
  1. Tez No: 376562
  2. Yazar: BERTAN ERTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AZALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle işletmeler finansal tablolarını daha net, anlaşılır ve gerçeği yansıtacak şekilde sunmaya çalışmaktadırlar. Bunu gerçekleştirmek için, işletmeler varlıklarının tespiti ve değerlemesinde TMS/TFRS'ye uygun raporlama yapmak durumundadırlar. Maddi olmayan duran varlıklar fiziki olarak görünmeseler bile günümüzde teknolojik, ekonomik ve ticari gelişmelere bağlı olarak işletmelerin gelişmesi bakımından önemli bir yer tutarlar. Maddi olmayan duran varlıkların finansal tablolarda doğru, güvenilir ve gerçeği yansıtır şekilde yer alması bilgi kullanıcıları için son derece önemlidir. Bu çalışmada, işletmeler için önemli yer tutan maddi olmayan duran varlıkların“Türkiye Muhasebe Standartları”ve“Türk Vergi Mevzuatı”karşılaştırmalı olarak incelenmiş, benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmuştur. Aynı zamanda bir anonim şirketteki maddi olmayan duran varlıkların dışarıdan satın alma, devlet teşviği yoluyla elde etme, takas yoluyla elde etme, işletme içinde elde etme, yeniden değerleme ve itfa işlemlerinin Vergi Usul Kanunu ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları açısından muhasebeleştirme uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Business firms try to present their financial statement more understandable, clearer and reflecting the truths, with the effect of the globalization. For realizing this, Companies have to report fitting for IAS/IFRS in consideration and determination of assets. Nowadays; depending upon the technological, economical and commercial developments, Intangible assets, even not being seen physical, they have a place in the development of business firms. It is very important for information user that Intangible assets take part in financial statements as clear, reliable and reflecting the truths. In this study, IAS and Turkish Tax Legislation of Intangible Assets which have an important place for companies are analyzed comparatively, and their similarities and discrepancy are presented. In addition that; it includes that intangible asset' practices about buying from outside, obtaining with government encouragement, obtaining with barter system, obtaining in bootstrap, reassessment and amortization companies' recognition with regards to Tax Procedural Law and IFRS, in a joint-stock company.