Ergenlik dönemi obezitesinde ruhsal işleyişin değerlendirilmesi
The analysi̇s of psychic process in adoloscence obesity
- Tez No: 376585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM ERDEM ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı obezite tanısı almış ergenleri aleksitimik özellikler, sosyal uyum, dürtüsel işleyiş, tasarımlandırma, işlemsel düşünce, kimlik ve özdeşim açısından incelemektir. Ergenlik dönemi obezitesi, çok sık görülen kronik rahatsızlıklardan biri olmasına rağmen, obezitede ruhsal süreçleri incelemeye dair yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, psikanalitik kuram temel alınarak, projektif bir test olan Rorschach Testi ve Toronto Aleksitimi Ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Çalışma dayandığı kuram ve kullanılan materyaller açısından değerlendirildiğinde Türkiye'de yapılan ilk çalışmadır. Çalışmanın araştırma grubu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokronolojisi Servisi'nde obezite tanısı almış 12-18 yaşları arasında 30 ergenden oluşmaktadır. Çalışmanın kontrol grubu ise normal kilolu olan, herhangi bir kronik fiziksel rahatsızlığı olmayan, 12-18 yaşları arasındaki 30 ergenden oluşmaktadır. Katılımcılara sırasıyla Bilgilendirilmiş Onam formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Rorschach Testi verilmiştir. Araştırmanın verilerinin istatistiksel değerlendirilmesi sonucunda obezite tanısı almış grup ve kontrol grubu arasında Toronto Aleksitimi Ölçeği toplam puanları açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Rorschach Testi %F+, %F-, RED, C, renk toplamı, H (İnsan), K (İnsan hareketi) yanıtları açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmuştur. %F, F+-, Clob, G, D, Dd, Dbl, kan ( hayvan içerikli küçük hareket), gıda, anatomi yanıtları değerlendirildiğinde iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmada yanıtlardan elde edilen istatistiksel verilerle birlikte yanıtların içerik analizi yapılarak bulgular değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu araştırma obez ergenlerde aleksitimik özelliklerin yoğun olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the obese adolescents in terms of alexithymia, social adaptation, impulsive processes, mental representation, operational thinking, identity and identification. Despite the fact that the adolescence obesity is one of the most common chronic diseases, the studies on the psychological processes are limited. The current study, which is based on the psychoanalytical theory, is conducted through the projective test Rorschach and Toronto Alexithymia Scale. The study is the forerunner in Turkey in recognition of the theory it is based and the materials used. The research group of the study composes of 30 obese adolescents aged between 12-18 in Pediatric Endocrinology Department of Istanbul Faculty of Medicine. The control group, on the other hand, consists of 30 adolescents aged between 12-18 who are normal weighted subjects and have no chronic physical diseases. Informed Consent Form, Socio-demographic Features Form, Toronto Alexithymia Scale and Rorschach Test are given respectively to the participants. In consequence of the statistical evaluation of the data of study, there is a significant difference in the total scores of Toronto Alexithymia Scale in the obese patients and the control group. For the responses to the Rorschach Test in terms of %F+, %F-, RED, C, total color, H (human), K (human action) there is a significant difference between the two groups. When the %F, F+-, Clob, G, D, Dd, Dbl, kan (animal action), nourishment and anatomy responses are taken into account there is not a significant difference between the two groups. The findings are evaluated by the statistical data acquired through the responses and the content analysis of the responses. In conclusion, the results show that obese adolescents have higher levels of alexithymic features.