BB 88 Murine erythroleukemia hücrelerinin (MELC) in vitro proliferasyonuna etkili maddelerin araştırılması
  1. Tez No: 37663
  2. Yazar: CANAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
-88- Ö Z E T Bu deneysel çalışmada, BB 88 MEL hücrelerinin in vitro proliferasyonuna etkili maddeler araştırıldı. BB 88 MEL hücreleri, TÜBİTAK (Gebze) Moleküler Biyoloji bölümünden sağlandı. İstanbul Tıp Fakültesi, Fizyoloji Anabilim dalındaki hücre kültürü laboratuvarmda, %10 Fetal Calf serum eklenen RPMI 1640 medyum içinde hücreler üretildi. DMSO, DMF, Bütirik asit, Propionik asit ve Oubain ile indüklenen hücrelerin vitalite ve hücre sayıları, 3. günden başlayarak 7. güne kadar hergün kontrol edilerek, indüklenme- yen hücrelerinki ile karşılaştırıldı. Farklılaşarak hemoglobin sentezi yapan hücrelerin oranı benzidin boyası ile tespit edildi. Deney sonunda DMF, bütirik asit ve propionik asitin-89- DMSO'e göre hücre farklılaşmasını daha güçlü indüklediği gözlen di. DMSO, DMF, Bütirik asit ve Propionik asit hemoglobin sentezini indüklerken, hücre proliferasyonunu yavaşlatmaktadır. Oubain ise hem hemoglobin sentezini heinde hücre proliferasyonunu hızlandırmaktadır. Bu sonuçlar, eritroid proliferasyon ile hemoglobin sentezi mekanizmalarının farklı olabileceğini düşündürüyor.
Özet (Çeviri)
-90- SUMMARY In order to investigate the effects of some substances on proliferation of BB 88 MEL cells, experiment caried out in cell culture laboratory of the Physiology Department of Istanbul Medical Faculty. The BB 88 MELC were supplied from Molecular Biology Department of TÜBİTAK (Gebze). The cells were cultured in RPMI 1640 medium supplemented with 10% Fetal Calf serum. DMSO, DMF, butyric acid, propionic acid and Ouabaine were used as inducers. The vitality and count of cells were determined-daily between 3rd and 7th day of experimental period % and results were compared with cells growing without inducer added. The percentage of hemoglobin producing differentiated cells was determined with benzidin staining.-91- It is observed that DMF, butyric acid, propionic acid and Ouabaine have for greater differentiation effect than of DMSO. DMSO, DMF, butyric acid and propionic acid reduced proliferation while inducing hemoglobin synthesis. Ouabaine accelerated both hemoglobin synthesis and cell proliferation. These results suggest a existence of some differences between the mechanism of cell proliferation and hemoglobin synthesis.