Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Türk psikiyatri tarihindeki yeri
  1. Tez No: 37662
  2. Yazar: SELMA OTUK BOZALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu yüksek lisans tezi hazırlanırken özellikle Tıp Tarihi araştırmaların da uygulanan yöntem gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın başında konu ile ilgili kaynak, araç, gereç ve malzeme ve hastane tarihi ile ilgili bilgiler toplanmış ve dikkatle incelenmiştir. Bütün bunların yanı sıra Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sık sık ziyaret edilmiş, özellikle rehabilitasyon çalışmaları bizzat izlenmiş, ça lışmalar hakkında gerekli bilgiler edinme yoluna gidilmiştir. Yüksek lisans tezi çalışmasında önce Türkiye'deki akıl hastanelerinin genel tarihçesi, Osmanlılar zamanında yaptırılan Darüşşifalar ve Bimarhaneler incelenmiş, sonra Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastahanesinin tarihi ele alınmıştır. Ortalama 50 yıllık mazisi olan bu hastahanenin tarihi incelenirken (BAKIRKÖY'DE 40 YIL ve BAKIRKÖY'DE 50 YIL) isimli kitaplardan çok isti fade edilmiştir. Sonra sıra ile hastanenin kurucu ve ilk başhekimi Ord.Prof.Dr. Mazhar Osman Uzman olmak üzere onu takiben aynı görevi üstlenen başhekim ler tanıtılmış, dönemlerindeki faaliyetleri anlatılmıştır. Bu arada hastanenin il mi ve idari gelişmelerinden bilgiler verilmiş, özellikle hemşirelik, klinik psiko loji, sosyal hizmet uzmanlığı departmanlarının kuruluşu ile yüksek idarecilik okulundan mezun idarecilerin hizmetlerinden söz edilmiştir. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin Türk Psikiyatri tari hindeki yeri söz konusu olunca bu yüksek lisans tezinde (MODERN PSİKİYAT RİK REHABİLİTASYON UYGULAMALARI, AÇIK KAPI SİSTEMİ, RUH SAĞLI ĞI DİSPANSERLERİ, RUH SAĞLIĞI MERKEZÎ, GÜNDÜZ HASTANESİ, KORUN MALI İŞ YERİ, YARI YOL EVİ) gibi hastane dışı ve toplum içi hizmet veren sağlık ünitelerinin ülkemizde ilk defa kurulup hizmete girmesi üzerinde çok du rulmuş ve 1960-1977 yılları arasındaki gelişmelere geniş yer verilmiştir ve bu hastane sağlık bakanlığının eğitim veren hastaneleri içersinde aranan, güveni len bir müessese haline gelmiştir. Bu sayede ruh hastasıyla toplum arasında ötedenberi mevcut olan yanlış anlayış, tutum ve davranış değişmiştir. Artık kimse akıl hastasına (DELİ), tedavi edildikleri müesseseye (TIMARHANE) demi yor. RUH SAĞLIĞININ önemi ve değerini Türk toplumuna benimseten, bu mü essesenin tüm çalışanları başarıları ile övünebilirler. BAKIRKÖY RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ TÜRK PSİKİYATRİ TARİHİNDE LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE ANILACAKTIR.
Özet (Çeviri)
While preparing for this post-graduate thesis, the authors resorted to methods used in Medical History Research. The authors started by collecting source material, tools and equipment on the subject and gathered information on hospital history and examined the data very carefully. In addition, Bakırköy Hospital for the Mentally Disabled was visited frequently and rehabilitation work was followed-up to get the necessary information about the hospital's practices. Before starting to work on the post-graduate thesis, the general history of mental hospitals in Turkey and Darüşifas (Homes of Health) and Bimarhanes of the Ottomans were studied and later the history of the Bakırköy Hospital for the Mentally Disabled was examined. While working on the history of this hospital which is about 50 years old, two books Bakırköy'de 40 Yıl and Bakır- kövde 50 Yıl (40 Years in Bakırköy and Fifty Years in Bakırköy) were very helpful. Afterwards, starting with helpful. Afterwards, starting with Ord.Prof. Dr.Mazhar Osman Uzman, the founder and the first head of the hospital, and other general directors who succeeded Prof.Dr.Uzman were introduced and their acomplishments were disclosed. There is, also, information on the scientific and managerial development of the hospital. Establishment of the nursing, clinical psychology and social services departments was brought to attention and services of the Graduate School of Management were explained. When talking about the role of Bakırköy Hospital for the Mentally Disabled in our Psychiatric History, other external units such as“Modern Psychiatric Rehabilitation Pracitces, The Open Door System, Mental Health Dispensaries, The Mental Health Center, Day Hospital, Proected Work Place, The Half-Way House (Modern Psikiatrik Rehabilitasyon Uygulamaları, Açık Kapı Sistemi, Ruh Sağlığı Dispanserleri, Ruh Sağlığı Merkezi, Gündüz Hastanesi, Korumalı îş Yeri, Yarı Yol Evi) were emphysized and developments between 1960-1977 were, especially stressed. And this hospital became a sought after and dependable hospital among the training hospitals of the Ministry of Health. As a result of this, the misunderstood attitude and behaviour between the mentally disabled patient and the society changed. Nowadays, noone calls the patient a ”lunatic“ and the hospital, ”the lunatic asylum". This institution which helped Turkish society understand the importance and value of mental health should take pride in its accomplishments and success. BAKIRKÖY HOSPITAL FOR THE MENTALLY DISABLED WILL BE REMEMBERED IN TURKISH PSYCHIAT RIC HISTORY AS IT SHOULD BE REMEMBERED.