Eritrolösemi hücre membranlarının osmotik direnci ve ısının etkisi
- Tez No: 111679
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRÜNNİSA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
-30- ÖZET Çalışmaya alınan üç tip hücre kültürünün: 1) BB-88; 2) K-562 ve 3) L-SF; herbirinden 12 deney (n=12) yapılmıştır. Bu hücrelerin aynı koşullar altında osmotik dirençleri ve don maya dayanıklı ki arı araştırılıp karşılaştırılmıştır. Kültürde belli sayıya ulaştıktan sonra her tip hücreden ayrı ayrı 2'yer mi alınıp sayma kamarasında mi. deki hücre sayısı bulunmuş ve total sayı hesaplanmıştır. Sonra santrifüj edilerek yıkama yapılmış ve 4ml saf su eklenerek pipetajdan sonra tekrar sayım yapılmıştır. Bundan sonra -20°C de dondurulmuş 24 saat sonunda oda ısısına getiri lerek tekrar sayım yapılmıştır. Dondurma ve sayma işlemi 3 kez tekrar lanarak 48,72 ve 96. saat değerleri bulunmuştur. K-562 tipi hücrelerinde osmotik direncin en düşük olduğu, don- mayada en dayanıksız oldukları görülmüştür. BB-88 hücreleri ise ilk gün santrifüj ve pipetajdan sonraki to tal sayı düşüşleri bakımından L-SF ye yakın bir değer göstermiş, fakat daha sonraki aşamalarda donmaya karşı daha dirençli bulunmuşlardır. 96. saatte bile BB-88 hücreleri sayılabilmiştir. Murin lösemi hücreleri nin bu yüksek direnci farklılaşmalarının inhibisyonu ile paralel gibi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
-31. SUMMARY Osmotic restance of erythroleucemic cells and effect of temperature This study is carried out in three different types of cell culture. 1- BB-88 (Murine erythroleukemia cells-MELC) 2- K-562 (Human leukemic cells HLC) 3- L-S.F (L-strain fibroblast) It has been studied with twelve samples of each type of cell. Firstly the total cell number per 2 ml 15 found in each sample. Later, after it has been santrifuged, washed and pipetted. The total cell number is found again. Counting is performed again with the samples which have been brought to the room temperature, after they have been left at (-20°C) for 24 hours. The samples are frozen and counting is performed again in 48, 72. and 96 hours. After that process in every sample the avarage percentage number of the left total cell is found. In K-562 cells, the osmotic fragility and the resistance to the freezing were the least. At the first two countings of the cell types BB-88 and L-S.F. The osmotic fragility and the resistance to the freezing are found close to each other in the following process, BB-88 cells are found the most resistant kype. BB-88 cells were be able to be resistant and counted even in 96. hour. This increased resistant of the murine leukemia cells is found parallel of the inhibition of their differentation.