Yerel yönetimlerde yalın yaklaşım uygulamaları: Osmangazi Belediyesi örneği
Lean management practices at local level: Osmangazi̇ Municipality sample
  1. Tez No: 376632
  2. Yazar: HASİNE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. KEMAL SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüz dünyasında kurumların rekabetten kazançlı çıkmaları, sürekliliklerini sağlamalarının yolu sürekli iyileştirmeden geçmektedir. Bu anlayışla yola çıkan ekipler en temel ve etkili yöntemin yalın düşünce felsefesi olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalmaktadır. Üretim sektöründe uzun yıllardır verimlilik ve etkinlik çalışmalarında kullanılan Yalın Üretim Teknikleri, Toyota firmasının başarısının temel kaynağıdır. Yalın düşünce tekniklerinin 1950'lerden beri üretim sektöründe uygulanması yalının sadece üretim sektöründe geçerli ve sınırlı olduğu düşüncesini akla getirmektedir. Ancak; son on yılda başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinde sağlık, eğitim ve belediye hizmetleri gibi hizmet sektöründe kullanılabilirliği ve faydaları görülmüştür. Yalın ilke ve tekniklerin belediye hizmetlerinde kullanılmasıyla birlikte vatandaşın talep ettiği hizmetlerin daha kısa sürede (tam-zamanında), bürokrasi ve kırtasiyecilikten arınarak, daha ucuz ve daha kaliteli üretilmesinde fayda sağlayacaktır. Bu çalışmada Yalın Düşüncenin, belediye hizmet sistemlerine uygulanabilirliği ve imalat sistemlerinde sağlanan faydaların belediye hizmet sistemlerinde de ulaşılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla Osmangazi Belediyesi' nde yalın araç ve teknikler kullanılarak israflar belirlenmiştir. Daha sonra israf kaynaklarını yok etmek için elde edilen verilerle yalın teknikleri kullanarak iyileştirmeler önerilmiş, bu iyileştirmelerin uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today, the way of gaining from competition, ensuring the continuty of institutions is through continuous improvement. The teams are faced that lean thinking philosophy is the most basic and effective method who start off this idea. Using lean manufacturing techniques in efficiency and productivitiy studies in manufacturing sector for many years is the main source of the success of the Toyota Company. Lean is redolent avaible and limited only in manufactoring sector that leanthinking techniques are used in manufacturing sector since 1950. However, the last 10 years, mainly in USA and in European countries the lean are knowm availability and benefits in halty, education and municipal services. With using lean princibles and techniques in municipal services, services are provided to citizens in a shorter time, free fron bureaucratice, more cheaper and more quality. Lean thinking techniques in the manufacturing sector since the 1950 implementation of lean manufacturing industry is available and is limited only coined the idea. However; In the last decade, European countries, including the USA health care, education and municipal services, such as the availability and benefits were seen in the service sector. In this study, applicability that lean thinking are used in municipal service systems and providing benefits as manufacturing sectors are investigated. For this purpose, in Osmangazi Municipalitiy, wastes have been identified with using lean tools and techniques. Then improvements are proposed with obtaining datas for eliminating waste resources. Applicabilities of these improvements are evaluated.