Siyasal iletişim bağlamında akıllı şehirler ve vatandaş katılımı: Bursa örneği
Smart cities and citizen participation in the context of political communication: The case of Bursa
  1. Tez No: 964405
  2. Yazar: MEVLÜT GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE ÇOLPAN KAVUNCU YALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Siyasal İletişim Bağlamında Akıllı Şehirler ve Vatandaş Katılımı: Bursa Örneği Bu çalışma, iletişim odaklı bir perspektifle, akıllı şehir uygulamalarının yerel düzeydeki işleyişinde vatandaş katılımının rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bursa ili örneğinde yürütülen araştırmada, belediyenin yürüttüğü akıllı şehir projelerine vatandaşların ne ölçüde katılım gösterdiği, bu katılımı engelleyen ya da teşvik eden faktörler ve iletişim stratejilerinin etkisi değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilen veriler tematik analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Bulgular, halkın akıllı şehir projelerine dair bilgi düzeyinin düşük olduğunu, tanıtım faaliyetlerinin yetersiz kaldığını, yönlendirici mekanizmaların eksik olduğunu ve güven temelli bir iletişim ortamının kurulamadığını ortaya koymaktadır. Katılımcılar, belediyelerin daha samimi, şeffaf ve çift yönlü bir iletişim anlayışı benimsemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Çalışmanın sonunda, akıllı şehir vizyonunun yalnızca teknolojik yatırımlarla değil, etkili iletişim, yönetişim ve halkla etkileşim boyutlarında da güçlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Citizen Participation in the Formation of Smart Cities in the Context of Political Communication: The Case of Bursa This study aims to examine the role of citizen participation in the development and implementation of smart city initiatives from a communication-centered perspective. Using the case of Bursa, the research investigates the extent of public engagement in municipal smart city projects, the factors that hinder or promote participation, and the impact of communication strategies on these dynamics. Conducted through a qualitative research design, data were collected via semi-structured interviews and analyzed using thematic analysis. Findings reveal that public awareness of smart city projects is limited, promotional efforts are insufficient, guidance mechanisms are lacking, and trust-based communication has not been adequately established. Participants emphasized the need for municipalities to adopt a more transparent, sincere, and two-way communication approach. The study concludes that the success of the smart city vision depends not only on technological infrastructure but also on strengthening communication, governance, and public interaction components.