Türkiye'de büyükşehir belediye başkanlarının Twıtter kullanımları: İçerik ve mention analizi
Twitter uses of metropolitan mayors in Turkey: Content and mention analysis
- Tez No: 828041
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL DEREN VAN HET HOF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sosyal medya kullanımının bireyler tarafından hızla arttığı günümüzde, siyasi aktörler de bu kitlelere ulaşabilmenin etkili bir yolu olan sosyal medyayı sıklıkla kullanmaktadırlar. Bu nedenledir ki siyasal iletişimde sosyal medyanın rolü ve önemi giderek artmaktadır. Sosyal medya, siyasi aktörlerin söylemlerini, politikalarını, vaatlerini ve vermek istedikleri mesajları hızlı bir şekilde kitlelere ulaştırabilmeleri açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca sosyal medya, geleneksel medyadan farklı olarak reklam gibi maliyetli yöntemlere ihtiyaç duyulmaması sebebiyle siyasi aktörler için etkili bir iletişim aracı haline gelmiştir. Yapılan son araştırmalar, özellikle siyasal iletişim alanında Twitter'ın yoğun bir şekilde kullanıldığını göstermektedir. Hem siyasal aktörler hem de vatandaşlar Twitter gibi bir sosyal medya platformunu siyasal iletişimin merkezi bir noktası olarak görmekte ve kullanmaktadırlar. Siyasi aktörler; Twitter'ı siyasi mesajlarını ve politikalarını kitlelere iletmek, bilinirlik sağlamak, imajlarını güçlendirmek, farkındalık yaratmak, kitleleri harekete geçirmek ve politik etkileşimi artırmak için yoğun bir şekilde kullanmaktadırlar. Seçim kampanyalarının paylaşımı konusunda da oldukça elverişli bir platform olan Twitter seçmenler üzerinde etkili olmak amacıyla stratejik bir araç olarak kullanılmaktadır. Twitter her ne kadar metinleri 280 karakterle sınırlamış olsa da siyasi aktörlerin mesajlarını etkili bir şekilde özetleyip dikkat çekici bir halde kitlelere iletmelerini sağlar. Aynı zamanda siyasi aktörler Twitter'a özel araçlar olan hashtagler ile belirli bir konuya dikkat çekip o konunun gündemde kalmasını sağlayabilirken; mentionlar sayesinde seçmenler ile doğrudan diyalog kurarak etkileşim sağlayabilirler. Twitter'ın retweet özelliğiyle de kendi görüşleriyle tutarlılık gösteren paylaşımları“retweet”ederek dolaylı yoldan bir mesaj verebilirler. Bu bağlamda çalışma; Türkiye'deki büyükşehir belediye başkanlarının Twitter kullanımını örnek alarak, Twitter'ın siyasal iletişimdeki rolünü ve belediye başkanlarının bu sosyal medya platformundaki iletişim stratejilerini ortaya çıkartmayı hedeflemektedir. Bu çalışma iki farklı siyasal partinin Twitter kullanımını ve iletişim stratejilerini karşılaştırarak, aralarındaki iletişim farklılıklarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu siyasal partiler; Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'dir. İki siyasal partiden, başkanları olduğu ilin büyüklüğüne göre üçer büyükşehir belediye başkanı seçilmiştir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer'in mavi onay almış Twitter hesapları incelenmiştir. Büyükşehir belediye başkanlarının 14.11.2022-30.01.2023 tarihleri arasında attıkları tweetler 12 hafta boyunca, birer haftalık periyotlar halinde MaxQDA programına aktarılarak toplanmıştır. Aynı zamanda 12 haftalık zaman aralığında büyükşehir belediye başkanlarının etkileşim (mention) oranları da hafta hafta kaydedilmiştir. Toplanan tweetler MaxQDA programıyla kodlanmıştır ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgulara göre Türkiye'de büyükşehir belediye başkanları Twitter'ı sıklıkla daha iyi kamu hizmetleri hakkında halkı bilgilendirme, ülke gündemi hakkında kişisel görüş ve bakış açısı paylaşımı ve bulundukları mekân veya etkinliklerin paylaşımını yapmak amacıyla kullandıkları tespit edilmiştir. Bununla birlikte, 12 haftalık araştırma periyotu içerisindeki başkanların Twitter etkileşimleri ölçüldüğünde Ak Parti'li Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş ve CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ilk sırada yer aldıkları tespit edilmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanlarının Twitter etkileşim oranlarının, görevli oldukları şehrin nüfus yoğunluğu ile doğru orantılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly growing use of social media by individuals, political actors also frequently utilize social media, which is an effective way to reach these audiences. Therefore, the role and importance of social media in political communication are increasing. Social media provides a significant advantage for political actors to quickly disseminate their messages, policies, promises, and desired messages to the masses. Additionally, social media has become an effective communication tool for political actors as it does not require costly methods like advertising, unlike traditional media. Recent studies indicate that Twitter is extensively used in political communication. Both political actors and citizens consider Twitter as a central point of political communication and actively utilize it. Political actors extensively use Twitter to convey their political messages, policies, enhance their visibility, strengthen their image, create awareness, mobilize the masses, and increase political interaction. Twitter, despite limiting texts to 280 characters, enables political actors to effectively summarize and convey their messages in an attention-grabbing manner. Moreover, political actors can draw attention to specific topics and keep them on the agenda using hashtags, which are special tools on Twitter, and engage directly with voters through mentions. By utilizing Twitter's retweet feature, they can indirectly convey a message by retweeting posts that align with their own views. In this context, this study aims to explore the role of Twitter in political communication and uncover the communication strategies of mayors in Turkey by taking the Twitter usage of metropolitan mayors as an example. The study aims to compare the Twitter usage and communication strategies of two different political parties, namely the Justice and Development Party (Ak Parti) and the Republican People's Party (CHP). Three metropolitan mayors were selected from each political party based on the size of the city they govern. The verified Twitter accounts of Alinur Aktaş, the Mayor of Bursa Metropolitan Municipality, Tahir Büyükakın, the Mayor of Kocaeli Metropolitan Municipality, and Uğur İbrahim Altay, the Mayor of Konya Metropolitan Municipality, were examined from the Ak Parti, while Ekrem İmamoğlu, the Mayor of Istanbul Metropolitan Municipality, Mansur Yavaş, the Mayor of Ankara Metropolitan Municipality, and Tunç Soyer, the Mayor of Izmir Metropolitan Municipality, were examined from the CHP. The tweets posted by metropolitan mayors between November 14, 2022, and January 30, 2023, were collected for a period of 12 weeks using the MaxQDA software in weekly intervals. The interaction (mention) rates of metropolitan mayors were also recorded on a weekly basis within the 12-week timeframe. The collected tweets were coded using the MaxQDA software, and the obtained data were analyzed using content analysis. Based on the findings of the study, it was determined that metropolitan mayors in Turkey frequently use Twitter to inform the public about better public services, share their personal opinions and perspectives on the national agenda, and share their location or event-related updates. Furthermore, when measuring the Twitter interactions of mayors during the 12-week research period, it was observed that Alinur Aktaş, the Mayor of Bursa Metropolitan Municipality from the AK Parti, and Ekrem İmamoğlu, the Mayor of Istanbul Metropolitan Municipality from the CHP, ranked first. It was concluded that the Twitter interaction rates of metropolitan mayors are directly proportional to the population density of the cities they serve.