Bağımsız denetimin vergi kayıp ve kaçağı üzerine etkisi
- Tez No: 376646
- Danışmanlar: DR. HAKAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Devletin üstlendiği görevleri yerine getirebilmesi, çeşitli kaynaklardan sağlanan kamu gelirlerine bağlıdır. Bu kaynaklar içinde en önemli olanı toplanan vergilerdir. Verginin karşılıksız olması nedeniyle bireylerde bir direnç ile karşılaşılması normaldir. Bu nedenle bazı mükellefler elde ettikleri gelirlerden devlete hiç pay vermek istemezler ya da daha az pay vermek için gelirlerinin bir kısmını veya tamamını kayıt dışına çıkarma eğiliminde olabilirler. Özellikle vergi direnci vergilemede genellik ve eşitlik ilkeleri zorlandığında daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bağımsız denetim, işletme yönetimi için faaliyetlerle ilgili daha doğru, daha sağlıklı karar verebilme imkanı yakalanmasını sağlar. Yayınlanan denetim raporu, sadece şirket yönetimi için değil bütün bilgi kullanıcıları için güvenilir bir kaynak oluşturur. Mali tabloların tarafsız, şeffaf ve genel kabul görmüş denetim standartları çerçevesinde denetlenmesi sonucunda vergi matrahının da kontrolü yapılmış olur ve bu denetim aynı zamanda devletin denetleme yükünü de hafifletmiş olur.
Özet (Çeviri)
To fulfill the undertaken duties of the goverment?s, is tied to public revenues provided with various sources. The most important one is taxes. It is usual to encounter a resistance at individuals since the taxes are unilateral. For this reason, some of the taxpayer is not willing to give any share or they can be in tendency to unrecord some or all of their income to give less share to the goverment from their incomes. The tax resistance rises more explicitly, especially when the principles of generality and equality are forced. Independent audit provides the opportunity to give more proper and healthier decisions related to operations for business management.The published audit report, constitutes a reliable resource not only for corporate governence but also for the whole information users. As a result of auditing financial statements in the scope of objective, transparant and genarally accepted auditing standards, the tax assesment shall be also auditted and this audit shall also reduce the goverment?s auditing burden.