Said Nursî'nin Risaleleri'nde geçen hadislerin tahrici ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 376660
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Said-i Nursi'nin Risaleleri'nde Geçen Hadislerin Tahrici ve Değerlendirmesi adlı çalışmamızda, söz konusu kitapta geçen hadislerin doğruluk derecelerini araştırdık. Çalışmamızı hazırlamamızın en önemli sebebi, dünya genelinde milyonlarca insanın bu kitapları okuyor olması nedeniyle içinde geçen hadislerin de halk arasında yaygınlık kazanmasıdır. Toplum içerisinde sadece sahih dereceli hadislerin yaygınlık kazanabilmesi açısından bu çalışmamız önem arz etmektedir. Zira zayıf ve uydurma hadislerin yaygınlık kazanması sakıncalı bir durumdur. Çalışmamızda metod olarak her bir hadisin sıhhat derecesini ispat yöntemini kullandık. Hadis mevzu ise hiçbir kaynakta geçmediğini belirttik. Hadis zayıf ise hangi raviden dolayı hadisin zayıf dereceli olduğunu belirterek bunun kaynaklardan ispatını yaptık. Sahih dereceli ise bütün raviler hakkında gerekli durumlarını tabloda belirterek bunun ispatını da kaynak kitaplardan gösterdik. Hadis tablolarını, okuyucunun işini kolaylaştırma amacıyla kullandık. Giriş kısmında çalışmamızda kullandığımız terimlerle ilgili sıkıntı oluşmaması için hadis usulünün çalışmamız açısından gerekli olan kısımlarını izah ettik. Çalışmamızın konusunu teşkil eden kitabın yazarı olan Bediuzzaman Said Nursi'yi daha iyi tanıyabilmek için birinci bölümde onun hayatı hakkında giriş mahiyetinde özet bilgi sunduk. Onun yaşamış olduğu hayat şartları, eğitimi ve imkanları hakkında bilgi vererek Said Nursi'nin kullanma imkanına sahip olduğu dini kitap kaynakları hakkında daha iyi bilgiye sahip olduk. Bu bölüm okunmadığı takdirde, Bediuzzaman yanlış anlaşılabilir ve kullanmış olduğu zayıf ve mevzu hadisler nedeniyle haksız tenkitlere maruz tutulabilir. İkinci bölümde Bediuzzaman'ın Risaleleri'nde geçen hadislerin hepsini ele alarak değerlendirmesini yaptık. Her bir hadisin incelenmesi sonucunda, hadisin sıhhat derecesi ile ilgili varmış olduğumuz sonucu ekledik. Risalelerde geçen hadislerin rahat bulunabilmesi için çalışmamızın sonuna hadis fihristi ekledik. Kaynak metinlerden nakletmiş olduğumuz rivayetlerin fihristlerini de aynı şekilde çalışmamızın sonuna ekledik.
Özet (Çeviri)
In our thesis“Said-i Nursi'nin Risaleleri'nde Geçen Hadislerin Tahrici ve Değerlendirmesi”we researched the hadithes in the books of Said Nursi. The Reason for writing this thesis is that millions of people are reading these books. The hadithes in it are spreading out in the society. Fort that the authentic hadithes are spread out and the untrue hadithes are avoided to be spread out we wrote this thesis. If the untrue hadithes are spread out, it will be objectionable. We used as method in this theses, the proof method. Every hadith is proofed. If the hadith is untrue we wrote this. If the hadith is weak, we proofed it with the reason why it is weak. If the hadith is true, we proofed it with every narrator. In the introduction we explained the terms of the science of hadith. So that there won't be a confusion. We introduced in the first section the life of Bediuzzaman Said Nursi, so that we know him better. We introduced his ambient, his education and his sources. If this section is not read, the reader will have false ideas about Bediuzzaman Said Nursi and won't understand Bediuzzaman, why he used untrue hadithes. In the second section we researched all hadithes that are written in the books of Risaleler. After every hadith we wrote the result that we have found about it. To help to find the hadithes of the books Risaleler we added an index to the end of this thesis. The hadithes, that we took from the traditional source books are indexed to the end too.