Yerel yönetimlerde altyapı yatırımlarının finansmanı: Kamu özel sektör ortaklığı modeli
Financing of infrastructure investment in local governments: Public private partnership model
  1. Tez No: 376669
  2. Yazar: EYÜP VURAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Kamu özel ortaklığı, kamu yatırımlarında son yıllarda popülerlik kazanmaya başlamıştır. Türkiye ekonomisinin hızlı yükselişiyle birlikte altyapı gelişmelerine olan yoğun talep kamu yetkililerini sürdürülebilir bir gelişme yapmaya zorlamıştır. Bugün altyapı yatırımları sadece devlet tarafından finanse edilememektedir. Bu nedenle devlet; planlama,tasarım,düzenleme ve denetleme yaparken özel sektörle beraber hareket etmelidir. Bu çalışma Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Projeleri'nin kritik noktalarını keşfetmeyi ve bu yönde başarılı Kamu-Özel Sektör Ortaklık Birimleri kurmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma Kamu-Özel Sektör İşbirliği' nden ve sürecinden sorumlu bürokratlarla yapılan yüz yüze görüşmelere dayanmaktadır. Kısaca bu çalışma, Kamu-Özel Sektör İşbirliği Projeleri'nin yönetim trendlerine odaklanmış ve finansman yapıları, gelir yapıları ve risk yapılarına değinilmiş, sektörel iyi ve kötü örnekler incelenmiş veson olarak Türkiye'de ki uygulamalara ilişkin yönetim modeli önerisi sunularak, bir yerel yönetim uygulaması olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği incelenmeiştir.
Özet (Çeviri)
n recent years, PPPs (Public-Private Partnerships) have gained major importance in the financing of public sector investments. The biggest problem with these high- budget projects is the management of these projects by governments. In Turkey, the PPP model has started to be preferred in recent years in the implementation of public sector investments. Today, infrastructure investment could not be only financed by governments. Because of this reason, governments should create partnership with private sector during the process of planning, designing, implementing and auditing for infrastructure project. In this paper, the main aim is focusing crucial points of PPP projects and aiming how it can be develop an effective partnership between public and private sector. Finally, it was analyzed latex managing models of PPP projects in all over the world, studied the structure of risk, finance and revenues of PPP projects. Also, it was analyzed best and the worst sectoral practices of PPP's and the last session, it was given a managing model of PPP projects for Turkey and as a case study, a PPP projects conducted by Istanbul Metropolitan Municipilaity was analyzed.